Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да го вметнете тековниот ден или месец или година во мобилен во Excel?

Кога сакате брзо да го вметнете тековниот месец или тековниот датум во Excel, како можете да внесете? Следниот метод ќе ви помогне брзо да го внесете тековниот месец или датум во ќелија или во насловот / подножјето на работниот лист.

Вметнете тековна година, месец или датум по формули и кратенки

Вметнете тековна година, месец или датум со специјално форматирање на датум

Вметнете го тековниот датум и време во ќелијата / насловот / подножјето

Двоен клик за да го вметнете денот / денот на неделата / месец / година на тековниот датум во активна ќелија


стрела сино десен меур Вметнете тековна година, месец или датум по формули и кратенки во Excel


Во Excel, можете лесно да вметнете тековната година, месец, датум и временска ознака со формули.

На пример, внесете го тековниот месец, ве молиме напишете ја формулата = МЕСЕЦ (ДЕНЕС ()) во келијата сакате да го внесете тековниот месец и притиснете Внесете.

Формула Формулата се враќа
Вметни го тековниот месец = МЕСЕЦ (ДЕНЕС ()) 8
Вметни го тековниот месец = ТЕКСТ (ДЕНЕС (), "ММММ") Август
Вметни ја тековната година = ГОДИНА (ДЕНЕС ()) 2015
Вметнете го тековниот датум = ДЕНЕС () 2015 / 8 / 20
Вметнете Тековен датум и време = СЕГА () 2015/8/20 9:41

Hotkeys исто така може да ви помогне лесно да го вметнете тековниот датум и време:

(1) Притиснете CTRL +; клучеви за да го внесете тековниот датум.

(2) Притиснете CTRL +; прво да го внесете тековниот датум и да ги ослободите копчињата, потоа притиснете простор копчето за да внесете празно место, последно притиснете CTRL + SHIFT +; за да го внесете тековното време.

белешка панделка Формулата е премногу комплицирана за да се запамети? Зачувајте ја формулата како внесување на текст за повторна употреба со само еден клик во иднина!
Прочитај повеќе… Бесплатна проба

стрела сино десен меур Вметнете тековна година, месец или датум со специјално форматирање на датум

Ако имате Kutools за Excel инсталиран, неговите Вметни го датумот алатка може да ви помогне брзо да го внесете тековниот месец или датум со различни формати на датуми со само неколку кликања во Excel.

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

По инсталирањето на Kutools за Excel, направете го следново:

1. Изберете ја ќелијата што сакате да ја вметнете тековната година, месец или ден и кликнете на Kutools > Вметнете > Вметни го датумот, видете го екранот:

2. Во Вметни го датумот дијалог, проверете го Користење на формат опцијата, а потоа кликнете двапати на форматирање на датум во десниот панел. Види ја сликата на екранот погоре

Сега тековниот датум се вметнува во активна ќелија со одредено форматирање на датумот.

Забелешка: Стандардниот тековен датум е избран во календарот во дијалогот за вметнување датум. Ако треба да внесете друг датум, прво треба да го изберете датумот во календарот.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


стрела сино десен меур Вметнете го тековниот датум и време во ќелијата / насловот / подножјето со Kutools за Excel

Ако имате инсталирано Kutools за Excel, тоа е Вметнете информации за работната книга алатка ви овозможува да лесно да внесете тековниот датум и време во ќелија / заглавие / подножје. Ве молиме направете го следното:

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Кликнете на Работа > Вметнете информации за работната книга.

2. Во дијалог прозорецот Вметнување на работна книга, проверете го Тековен датум и време опција, во Вметни во секција наведете позиција, и кликнете на Ok копче. Види ја сликата на екранот погоре

Потоа тековниот датум и време се вметнува во наведената ќелија, заглавие или подножје одеднаш.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


стрела сино десен меурДемо: внесете го тековниот ден, месец или година во мобилен / заглавје / подножје во Excel

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!


стрела сино десен меурРелативна статија:

Брзо внесете го тековниот датум со одреден формат на датумПрепорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Larry Kiser · 6 months ago
  In EXCEL 365, I want to insert the month based on cell A2 along with a text string in the header.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   kellytte · 3 months ago
   Hi Larry,
   Do you want to extract the month name from Cell A2 which is filled with date and text string? Or extract month name from Cell A2 and output the month nae and text string together?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Larry Kiser · 6 months ago
  I want to insert the month based on cell A2 along with a text string.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Nina · 1 years ago
  =TEXT(MONTH(TODAY()),"mmmm") gives me January, although it is now February. What is wrong with this formula?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Julia · 11 months ago
   Take MONTH out of the formula:
   =TEXT(TODAY(),"MMMM")
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  nu · 1 years ago
  how to get current month only in header/footer
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   kelly001 · 1 years ago
   No normal ways can get current month in header or footer in Excel. But VBA can:

   Sub add_date_header()
   ActiveSheet.PageSetup.CenterHeader = Format(Date, "mmmm")
   End Sub
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  riz · 1 years ago
  Hi all, I need a formula to COUNT all the records from previous months and years from a single column source. Can someone please help me for this?
  For Example, I have dates in A column, but I want to get the COUNT not sum, of the only dates which are from previous month or year.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Tang Kelly · 1 years ago
   Hi,
   The topic of this article is about inserting the current date, month, or year.