Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се соберат најголемите или најмалите 3 вредности во списокот на Excel?

Вообичаено е да додадеме бројни броеви со користење на функцијата SUM, но понекогаш треба да ги сумираме најголемите или најмалите 3, 10 или n броеви во опсег, ова може да биде комплицирана задача. Денес ви велам некои формули за да го решите овој проблем.

Ги сумира најголемите / најмалите 3 вредности во опсег со формули

Сум апсолутни вредности во листата со Kutools за Excelдобра идеја3


Ги сумира најголемите / најмалите 3 вредности во опсег со формули


Претпоставувајќи дека го имате следниов опсег на податоци треба да ги сумирате најголемите или најмалите вредности на 3.

doc-sum-top-вредности1

Овде можам да зборувам за некои формули за вас:

1. LARGE функција:

Ви треба голема формула три пати, а потоа ги сумира резултатите кога сакате да ги сумирате највисоките вредности на 3, направете го следново:

Внесете ја оваа голема формула во празна ќелија =LARGE(A1:D10,1)+ LARGE(A1:D10,2)+ LARGE(A1:D10,3), видете го екранот:

doc-sum-top-вредности2

И потоа притиснете Внесете клуч, ќе го добиете резултатот.

doc-sum-top-вредности3

Забелешки:

(1.) Ако сакате да ги сумирате најголемите вредности на 5, потребно е да го користите времето 5 како што е следново: =LARGE(A1:D10,1)+LARGE(A1:D10,2)+LARGE(A1:D10,3)+LARGE(A1:D10,4)+ LARGE(A1:D10,5) , можете да ја проширите оваа формула колку што ви требаат.

(2.) Користете ја следната SMALL функција, може да добиете резултат од најмалите вредности на 3: =SMALL(A1:D10,1)+SMALL(A1:D10,2)+ SMALL(A1:D10,3).

2. Формула за низа:

Можете да ги користите и следните формули за низи:

Внесете ја оваа формула во празно клетка, = SUM (LARGE (A1: D10, {1,2,3})), а потоа притиснете Ctrl + Shift + Enter клучеви за да го добиете резултатот.

Оваа формула ќе стане гломазна бидејќи n ќе се зголеми. На пример, за да ги сумира највисоките вредности на 20 во опсег, формулата мора да содржи листа од цели броеви од 1 до 20. Еве една побрза и попогодна формула за низа: =SUM (LARGE (A1: D10, ROW (INDIRECT ("1: 20")))).

Откако ќе ја внесете оваа формула, не заборавајте да притиснете Ctrl + Shift + Enter клучеви. Ако ви треба да сумирате различно количество броеви, едноставно промените го 20 на посакуваниот број.

Забелешка: Исто така можете да ги додадете и најмалите вредности на 3 со овие формули за низи како што се наведени погоре:

= Сум (мала (A1: D10, {1,2,3}))

= Сум (мала (A1: D10, ред (INDIRECT ("1: 3"))))


Сум апсолутни вредности во листата со Kutools за Excel

Можеби во некој случај, имате листа на вредности кои содржат позитивни и негативни вредности, а вие само сакате да ги сумирате сите апсолутни вредности од нив, и како можете брзо да го направите тоа? Kutools за Excel's Сум апсолутни вредности функцијата може да направи услуга за вас.

doc сума абс 1

Kutools за Excel, со повеќе од 120 корисна функции, ги олеснува вашите работни места.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го како подолу: (>Бесплатно симнете Kutools за Excel сега!)

1. Изберете празно клетка која ќе го стави сумарен резултат и кликнете Kutools > Помошници за формули > Сум апсолутни вредности. Погледнете го екранот:
doc највисоки вредности4

2. Во Помошник на Формула дијалог, кликнете копчето за избор на документ за да ја изберете листата на вредности што сакате да ја збираат нивната апсолутна вредност, а потоа кликнете Ok. Погледнете го екранот:
doc сума абс 3

Сега ги сумира апсолутните вредности на листата.
doc сума абс 4

Совет.Ако сакате брзо да ги сумирате броевите во една ќелија, обидете се да ги користите Kutools за Excel Сум броеви во ќелија како што е прикажано на следнава слика од екранот. Таа е целосна функција без ограничување во 60 дена, молам преземете и сега имате бесплатен пробен период.

Сум броеви во ќелија функцијата може брзо да ги сумира сите броеви / цифри во една ќелија.

doc највисоки вредности5

Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jim · 1 years ago
  I need to add 4 cells together and subtract 1 cell (biggest number) to get a total.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mandy · 3 years ago
  Please help me with the formula to sum three of these omitting the lowest and the highest values.:
  :data1 data2 data3 data4 new data
  44.44 26.75 83.80 68.36 65.53
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  John · 4 years ago
  I need to run a shared work book with appointment's and through code sort them Top 20 largest to Smallest