Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се пресметаат празни ќелии или небалансни ќелии во опсег во Excel?

Кога има некои клетки без податоци пополнети во опсег во Excel, а вие само сакате да знаете колку нелирни клетки или празни ќелии се во овој опсег, како можете да направите? Сега, можам да воведам два начина за да ги броите празни ќелии или неслободни ќелии во опсег во Excel.

Сметајте ги празните или неслободните клетки со формула

Сметајте ги празните или небалансни ќелии со VB

Лесно брои небалансни ќелии со Kutools за Excel


Лесно ги брои и ги избира сите небалансни ќелии во опсег во Excel

Kutools за Excel's Изберете неблокирачки ќелии Нови алатки ви помагаат лесно да ги броите и да ги одберете сите непостојани ќелии во избраниот опсег во Excel. Погледнете подолу екранот:

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Прочитај повеќе Симнете бесплатен пробен период сега

doc nonblank1


Сметајте ги празните или неслободните клетки со формула


Во Excel, постојат формули кои можат да ви помогнат брзо да брои само празни или не-клеточни ќелии во опсег.

На пример, треба да ги броете празни ќелии само во овој опсег, како што е прикажано подолу, и изберете празно клетка за да ја напишете оваа формула = COUNTIF (A1: G11, "") (опсегот A1: G11 го покажува опсегот од кој сакате да ги броете празни ќелии, можете да го промените што е потребно) и притиснете Enter на тастатурата, ќе ги броете празни ќелии. Погледнете го екранот:

Совет: Можете да ја користите оваа формула: = COUNTBLANK (A1: G11) да се бројат само празно клетки. Ако сакате да броете само непостојани ќелии, можете да ја користите оваа формула = COUNTA (A1: G11) (опсегот A1: G11 го покажува опсегот од кој сакате да ги броете несложните клетки од, можете да го промените колку што ви треба), или исто така можете да ја користите оваа формула = COUNTIF (A1: G11, "<>").


Сметајте ги празните или небалансни ќелии со VBA

Ве молиме следете ги следните чекори за користење на VBA-кодот за конвертирање на само-празно или не-исклучување.

1. Држи ALT копче и притиснете F11 на тастатурата за да се отвори Microsoft Visual Basic за апликација прозорец.

2. клик Вметнете > Модули, и копирајте го VBA во модулот.

VBA: Преброј ги празни ќелии само

Sub CountBlanks()
'Updateby20140310
Dim rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim total As Long
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
For Each rng In WorkRng
  If IsEmpty(rng.Value) Then
    total = total + 1
  End If
Next
MsgBox "There are " & total & " blank cells in this range."
End Sub

3. клик Испратена за извршување на VBA, и a KutoolsforExcel дијалогот се појавува за да изберете работен опсег, видете го екранот:

4. Потоа кликнете OK во дијалогот, и друг дијалог покажува да ви кажам колку празни ќелии се во овој избраниот опсег.

Совет: Ако сакате да броете небалансни ќелии, можете да го направите погоре, и користете ги следните VBA:

VBA: Ги пресметува само неблагодарните клетки

Sub CountNonBlanks()
'Updateby20140310
Dim rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim total As Long
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
For Each rng In WorkRng
  If Not IsEmpty(rng.Value) Then
    total = total + 1
  End If
Next
MsgBox "There are " & total & " not blank cells in this range."
End Sub

Лесно брои небалансни ќелии со Kutools за Excel

на Изберете неблокирачки ќелии корист на Kutools за Excel ви помага да ги изберете сите не-празни ќелии во избраниот опсег со еден клик, а потоа лесно да го пресметате бројот на избрани клетки.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1. Изберете опсег со не-празни ќелии што сакате да ги броите, а потоа кликнете Kutools > изберете > Изберете Неблокираните ќелии. Погледнете го екранот:

doc nonblank1

2. Потоа се појавува дијалог-кутија, за да ви кажам колку не-рамки ќелии во избраниот опсег, ве молиме кликнете на копчето ОК, а потоа овие неслободни ќелии се избираат веднаш. Погледнете го екранот:

doc nonblank1

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Лесно брои небалансни ќелии со Kutools за Excel

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Релативни членови:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.