Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја извадиме првата буква од секој збор од ќелијата?

Претпоставувајќи дека имате листа на име на земји во вашиот работен лист, и сега, треба да ја извадите првата буква од секој збор во ќелијата како прикажани прикази на сликата. Нормално, не постои директна функција за да се подигне првата буква од секој збор во Excel. Но, овде, можам да зборувам за корисен начин за решавање на оваа задача.

doc-extract-first-letter1

Извлечете ја првата буква од секој збор од Cell со функција дефинирана од корисникот


стрела сино десен меурИзвлечете ја првата буква од секој збор од Cell со функција дефинирана од корисникот


Во Excel, можете да креирате Функција дефинирана од корисникот да ги извлече првите букви од секој збор во ќелија. Те молам направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Прозорец на Microsoft Visual Basic за апликации.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модул прозорец</ p>

Function GetFirstLetters(rng As Range) As String
'Update 20140325
  Dim arr
  Dim I As Long
  arr = VBA.Split(rng, " ")
  If IsArray(arr) Then
    For I = LBound(arr) To UBound(arr)
      GetFirstLetters = GetFirstLetters & Left(arr(I), 1)
    Next I
  Else
    GetFirstLetters = Left(arr, 1)
  End If
End Function

3. Потоа зачувајте го и затворете го овој код, вратете го работниот лист и внесете ја оваа формула = GetFirstLetters (A2) (A2 ја означува келијата која сакате да ја извадите првата буква, можете да ја промените колку што ви треба) во празно клетка. Погледнете го екранот:

doc-extract-first-letter1

4. И потоа притиснете Внесете клуч и изберете ја ќелијата B2, а потоа повлечете ја рачката за пополнување на ќелиите за кои сакате да ја примените оваа формула. И сите први букви се извлечени од серијата зборови, видете го екранот:

doc-extract-first-letter1


Поврзани написи:

Како да се извлече првиот / последниот / nth збор од текстуална низа во Excel?Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Oleg · 9 months ago
  Подскажите пожалуйста, можно ли модифицировать код чтобы забиралась не первые а Заглавные буквы?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  nawal jha · 2 years ago
  i think it has one bug, it's automatically removed from module when sheet is closed, need to again every time when open sheet same process to be required, please advice how to save this formula in excel permanently.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  NoOne · 2 years ago
  Please include this part:

  If you create a function called DISCOUNT in a workbook called Personal.xlsb and you call that function from another workbook, you must type =personal.xlsb!discount(), not simply =discount().

  https://support.office.com/en-us/article/Create-Custom-Functions-in-Excel-2007-2f06c10b-3622-40d6-a1b2-b6748ae8231f
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Adam Pavey · 2 years ago
  Very helpful. Exactly what I was after.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sridhar · 3 years ago
  Thank you very much.. its working.. u rocks