Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да конвертирате помеѓу бројот на романот и арапскиот број во Excel?

Ако имате листа на арапски броеви кои треба да се претворат во бројки на рим во вашиот работен лист или обратно како што е прикажано на екранот што следи, дали имате добри идеи за да се справите со овој проблем?

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

Конвертирај ги арапските броеви со броеви на романите со формула

Конвертирај римски броеви на арапски броеви со формула

Конвертирајте помеѓу арапски броеви и римски броеви со Kutools за Excel


Конвертира помеѓу римскиот број и арапскиот број:

со Kutools за Excel's Конвертирај помеѓу римскиот и бројот корист, можете да ги конвертирате броевите во бројки на римската и обратно брзо и лесно.

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!



Ако сакате да ги конвертирате арапските броеви во римски броеви, постои вградена функција - ROMAN може да ви помогне да го решите.

1. На пример, до вашата ќелија за податоци, C1, внесете ја оваа формула = ROMAN (A2), (A2 има податоци што сакате да ги користите за да се претворите во римски број, можете да го промените на вашата потреба) видете слика од екранот:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

2. Потоа повлечете ја рачката за пополнување на клетките што сакате да ја примените оваа формула, а ќе ги добиете релативните римски броеви на арапските броеви. Погледнете го екранот:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

Забелешка: Оваа формула се применува на бројот кој од 1 до 3999, ако бројот е поголем од 4000, ќе ја врати вредноста на грешка.


Лесно е за вас да ги претворите арапските броеви во римски броеви со функцијата ROMAN, но ако треба да ги претворите римските броеви во арапски броеви, треба да ја користите следнава долга формула.

1. Копирајте ја и залепете ја оваа формула:

=MATCH(C2,INDEX(ROMAN(ROW(INDIRECT("1:4000"))),0),0) во празно клетка покрај вашата податочна ќелија, (C2 ги содржи податоците што сакате да ги конвертирате во арапски број, можете да го промените на вашата потреба) видете слика од екранот:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

2. Потоа повлечете ја рачката за пополнување на опсегот што сакате да ја примените оваа формула, и сите римски броеви се претворени во соодветните арапски броеви.

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1


Во Excel, ви требаат различни формули за конвертирање помеѓу арапски броеви и римски броеви, може да биде проблематично да се сеќаваме на овие формули. Еве уште една корисна алатка-Kutools за Excel, Со Конвертирај помеѓу римскиот и бројот алатка, оваа задача ќе биде завршена за кратко време.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното:

1. Изберете ги арапските броеви што треба да ги конвертирате во римски броеви.

2. Потоа кликнете Kutools > содржина > Конвертирај помеѓу римскиот и бројот, видете го екранот:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

3. Во Конвертирај помеѓу римскиот и бројот дијалог прозорецот, ве молиме изберете Број во Рим под Операција, и можете да ги видите резултатите во Преглед окно, видете го екранот:

doc-convert-arabic-to-roman-numbers1

4. Потоа кликнете OK or Применуваат копчето, арапските броеви одеднаш ќе се конвертираат во римски броеви.

Забелешка: Ако сакате да ги конвертирате римските броеви во арапски броеви, само треба да изберете Роман на број во Конвертирај помеѓу римскиот и бројот дијалог-кутија.

Кликнете за да дознаете повеќе детали за ова Конвертирај помеѓу функцијата Roman и Number.

Преземи и бесплатен пробен период Kutools за Excel сега!


Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!



Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    kumar k · 3 years ago
    How to convert between roman number and Arabic number in Excel?