Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да застанете / исклучите автоматско пополнување боја во Excel?

Во Excel, ако ја пополнувате бојата во опсегните ќелии повеќе од два пати континуирано, и кога ќе ја продолжите следната ќелија со притискање на копчето Enter, ќелијата ќе биде автоматски полна со иста боја. Понекогаш, автоматското полнење боја е досадно за вас. Сега ви го кажувам методот за запирање на авто-пополнете боја во Excel.

doc-stop-auto-fill-color-1 doc-стрелка doc-stop-auto-fill-color-2

Стоп за автоматско пополнување боја во Excel


стрела сино десен меур Стоп за автоматско пополнување боја во Excel


Треба да отидете во Опции на Excel за да отштиклирате опција за исклучување на бојата за автоматско пополнување.

Во Excel 2007 / 2010 / 2013

1. Стартувај Excel и кликни канцеларија копче/датотека tab> Опции. Погледнете го екранот:

doc-stop-auto-fill-color-3

2. клик Напредно во левата страна, и одштиклирај Проширете формати и формули на опсегот на податоци опција.

doc-stop-auto-fill-color-4

3. клик OK за да го затворите дијалогот, тогаш кога ќе притиснете Внесете клуч за да одат на следната ќелија, бојата нема автоматски да се пополни во ќелијата.

Во Excel 2003.

1. Овозможете Excel и кликнете алатки > Опции. Погледнете го екранот:

doc-stop-auto-fill-color-5

2. Во Опции дијалог, кликнете Измени табот, одштиклирај Проширете формати и формули на опсегот на податоци опција.

doc-stop-auto-fill-color-6

3. клик OK да го затворите дијалогот.


Препорачани алатки за продуктивност за Excel

kte tab 201905

Kutools за Excel ви помага секогаш да ја завршите работата пред време и да издвоите од толпата

 • Повеќе од 300 моќните напредни функции, дизајнирани за 1500 работните сценарија, со што се зголемува продуктивноста од страна на 70%, ќе ви даде повеќе време да се грижите за семејството и да уживате во животот.
 • Повеќе нема потреба од меморирачки формули и VBA кодови, од сега па натаму му го давате мозокот.
 • Стани Ексел експерт во 3 минути, Сложени и повтори операции може да се направи во секунди,
 • Намалување на илјадници операции со тастатура и глушец секој ден, велат збогум на професионални болести сега.
 • 110,000 високо ефективни луѓе и избор на 300 + светски познати компании.
 • 60-ден целосни карактеристики бесплатен пробен период. 60-ден гаранции за враќање на парите. 2 години на бесплатна надградба и поддршка.

Преведува со прелистување и уредување на јазичиња до Microsoft Office, далеку посилни од јазичињата на прелистувачот

 • Office Tab е наменета за Word, Excel, PowerPoint и други канцелариски апликации: издавач, пристап, Visio и Project.
 • Отворете и креирајте повеќе документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Ја зголемува вашата продуктивност од страна на 50% и ги намалува стотиците кликнувања за глувчето за вас секој ден!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Caroline · 8 months ago
  This does not work
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Michael D · 10 months ago
  Thank you very much! I also went a year with this, constantly having to turn off the color off individual cells.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Zach · 1 years ago
  Thank you!!!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  john juju · 1 years ago
  Also driving me crazy, thank you soooo much. I went a year dealing with this.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Alex · 1 years ago
  Thank you! This was driving me nuts.