Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја сумира истата ќелија во повеќе листови во Excel?

Ако имате работна книга и сакате да ги сумирате вредностите во истата ќелија како A2 во секој работен лист, како можете да ја решите? Можеби можете да ги копирате во една колона, а потоа да ги сумирате. Но, ако има повеќе листови во работната книга, овој метод ќе биде досаден. Сега можам да воведам неколку брзи начини за брзо да ги сумите истите ќелии во секој лист во Excel.

Сума истата ќелија во повеќе листови со формула

Сума истата ќелија во повеќе листови со Kutools за Excel


стрела сино десен меур Сума истата ќелија во повеќе листови со формула


За среќа, постои формула која може да ви помогне брзо да ги сумирате вредностите во истите ќелии во секој лист.

Изберете празно клетка за која сакате да го добиете резултатот за пресметување, а потоа внеси ја оваа формула = SUM (Sheet1: Sheet7! A2) во него, и притиснете го копчето Enter. Сега резултатот ќе биде добиен во избраната ќелија.

Совет:

1. Во горенаведената формула, Sheet1: Sheet7 покажува од лист 1 до Лист 7 во работната книга, можете да ги промените колку што ви требаат.

2. Ако оригиналните податоци се променат, резултатот исто така се менува.

3. Горенаведената формула само може да ја сумира истата ќелија низ сите работни листови, ако само треба да ја сумира истата ќелија во деловите на работните листови, можете да ја користите оваа формула =SUM(Sheet1!A2,Sheet2!A2,Sheet5!A2,Sheet7!A2) (Треба да внесете запирка за да ги одделите листовите).

стрела сино десен меур Сума истата ќелија во повеќе листови со Kutools за Excel

со Kutools за Excel"S Комбинираат функцијата, не само што може да ги сумира истите ќелии низ сите работни листови во работна книга, исто така може да ја сумира истата ќелија во делови од јазичиња од работната книга.

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Земи го сега

1. клик Претпријатие > Комбинираат. Погледнете го екранот:

doc-сума-исто-клетка-1

2. Во дијалог прозорецот, проверете консолидираати пресметајте вредност во повеќе работни книги во еден работен лист опција. Погледнете го екранот:

doc-сума-исто-клетка-2

3. клик Следна да продолжам. И одберете ја работната тетратка и потребните работни листови Работа книга Лист и Листа на работни листови, потоа одберете ја ќелијата од Опсег секција, потоа кликнете Ист опсег копчето за да ги изберете истите ќелии во сите проверени работни листови. Погледнете го екранот:

doc-сума-исто-клетка-3

4. клик Заврши. Потоа ќе се креира нова работна книга за да се прикаже резултатот. Погледнете го екранот:

doc-сума-исто-клетка-4

Совет: Ќе излезе дијалог барајќи да го зачувате сценариото, можете да проверите Да or Не како твоја потреба.

doc-сума-исто-клетка-5

Кликнете тука за повеќе информации за функцијата Комбинирање.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gwen · 1 months ago
  The instructions are correct, however you need to replace "Sheet1" and "Sheet7" with the first and last tab names you want in your calculation. Example - Your data is in cell A2 and your tabs are named Jan, Feb, Mar, etc through Dec. Your formula would look like this: =SUM(JAN:DEC!A2).
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Joy · 1 months ago
  Your formula =SUM(Sheet1:Sheet7!A2) doesn't work. I've renamed my sheets for the purpose of the form, so I am not sure if that is affecting the formula, but I've typed in the formula as you have it written and it isn't working for me. I have to manually add each cell.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Maureen · 8 months ago
  I am having the same problem Windows Excel 2007 yet I did this a few years back?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ghouse · 1 years ago
  its not working windows 2007