Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се извлече текст врз основа на бојата на фонтот од ќелија во Excel?

Ако имате листа на податоци со црвен текст во секоја ќелија во Excel, како што е прикажано подолу од екранот, и дали знаете како да го извадите црвениот текст само? Сега ќе воведам брз начин за решавање на загатката која извади текст врз основа на бојата на фонтот од ќелија во Excel.

doc-екстракт-текст-боја-1

Извлечете текст врз основа на бојата на фонтот од секоја ќелија


стрела сино десен меур Извлечете текст врз основа на бојата на фонтот од секоја ќелија


Во Excel можете само да ја користите дефинираната функција за да го извадите текстот врз основа на бојата на фонтот.

1. Притиснете Alt + F11 клучеви заедно за да го отворите прозорецот Microsoft Visual Basic за апликации.

2. клик Вметнете > Модули и копирајте го следниов код на VBA во прозорецот што се појави.

VBA: Екстракт на текст врз основа на бојата на фонтот

Function GetColorText(pRange As Range) As String
	'Updateby20141105
	Dim xOut As String
	Dim xValue As String
	Dim i As Long
	xValue = pRange.Text

	For i = 1 To VBA.Len(xValue)

		If pRange.Characters(i, 1).Font.Color = vbRed Then
			xOut = xOut & VBA.Mid(xValue, i, 1)
		End If

	Next

	GetColorText = xOut
End Function

3. Потоа зачувајте го и затворете го дијалогот и изберете празно ќелија до листата со податоци, напишете ја оваа формула = GetColorText (A1) (A1 ја покажува клетката од која сакате да го извлечете текстот), притиснете Внесете клуч за да го добиете потребниот текст, потоа повлечете ја рачката за автоматско пополнување за да ја наполните формулата на опсегот што го сакате.

Сега можете да видите дека сите црвени текстови се извлечени.

doc-екстракт-текст-боја-2

Совет: Во горенаведениот VBA код, ако ви треба да го извадиме црниот текст од ќелиите, можете да го промените името на бојата Боја = vbRed до Боја = vbBlack.


Релативни статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  prudwi · 2 months ago
  The code works well if the red strings are continuous. In case they are separated in the source cell, they are glued to each other in output cell. I mean there is no space in the output if the red text strings are away from each other. Can you please provide a solution for this?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Kazam Raza · 2 months ago
  thanks, very interesting code.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Roberto · 3 months ago
  dimenticavo io ho Excel 2010
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Roberto · 3 months ago
  Buonasera, grazie mille un'ottima funzione. Però ho un problema, quando val nel foglio ed inserisco es. = GetColorText (A1) mi restituisce il valore giusto però come riavvio il file mi da errore #VALORE!, se poi clicco 2 volte sopra mi da il valore corretto e così via. che posso fare?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  JM · 1 years ago
  Hey, Thanks for the Tip. Works great with Red and Black.
  What if I want to parse "Purple"? changing it vbPurple does not work.
  Thanks