Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да креирате меурче со повеќекратни серии во Excel?

Како што знаеме, брзо да се создаде меур шема, ќе се создаде сите серии како една серија, како на екранот 1 прикажани, но сега јас ќе ви кажам како да се создаде меур шема со повеќе серија, како на екранот 2 прикажани во Excel.

1
doc-меур-со-повеќе-серија-1
2
doc-меур-со-повеќе-серија-2

Креирајте меурче со повеќекратни серии


стрела сино десен меур Креирајте меурче со повеќекратни серии


Следете ги чекорите подолу за да креирате меурче со повеќекратни серии.

1. клик Вметнете > Други графики, изберете го меурот што ви треба во делот Меур од листата.

doc-меур-со-повеќе-серија-3

Во Excel 2013, кликнете Вметнете > Вметнете расеј (X, Y) или Меур табела, и изберете меур шема.

2. Десен клик на празно меур шема и кликнете Изберете податоци од контекстното мени.

doc-меур-со-повеќе-серија-4

3. Во Изберете извор на податоци дијалог, додадете серија со кликање Додај во Легенда записи (Серија) секција. Погледнете слики од екранот:

doc-меур-со-повеќе-серија-5

4. Потоа одберете ги релативните ќелии за полето за текст во Измени серија дијалогот, а потоа кликнете OK за да го затворите овој дијалог. видиш скриншот:

doc-меур-со-повеќе-серија-6

Сега можете да видите дека една серија е додадена во меур табелата.

doc-меур-со-повеќе-серија-7

5. Повторете чекор 3 и чекор 4 за да ги додадете сите серии една по една во Легенда записи (Серија) секција. Погледнете го екранот:

doc-меур-со-повеќе-серија-8

6. клик OK. Сега можете да видите дека меурчето се креира со повеќе серии.

doc-меур-со-повеќе-серија-9

7. Во Excel 2007 и 2010, можете да кликнете на меурчето и да отидете на Распоред табот, и кликнете Наслов на табелата, и одберете Надворешен наслов or Над Табела како што ви треба од паѓачката листа. Потоа менувајте го насловот колку што ви треба.

doc-меур-со-повеќе-серија-10

Забелешка: Во Excel 2013, можете да отидете на дизајн јазичето и кликнете Додај елемент на табелата > Наслови на табелата, А потоа одберете Централно преклопување or Над Табела како што ви треба.

doc-меур-со-повеќе-серија-2

Совет: Ако сакате да креирате меур 3-D со повеќе серии, прво треба да ги изберете податоците, а потоа да го вметнете меурчето 3-D и да ја извадите оригиналната серија во Изберете извор на податоци дијалог, потоа додадете серија, еден по еден.


Релативни членови:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.