Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се користат множества на икони за да се истакнат вредностите во условен форматирање во Excel?

За условно форматирање, можете да ги користите множествата на икони за да ги обележите вредностите кои ги задоволуваат Вашите услови. Поставките на иконите се попривлечни за да го привлечат вашето внимание. Оваа статија ќе ви покаже како да ги користите множествата на икони за да ги нагласите вредностите во условен форматирање во Excel во детали.

Користете ги иконите за да ги нагласите вредностите во условен форматирање во Excel

Препорачани алатки за продуктивност за Excel

Канцеларија јазиче: Донесете моќни табови до Office (вклучете Excel), исто како Chrome, Safari, Firefox и Internet Explorer. Заштедете половина од времето и намалете илјадници кликнувања за глувчето за вас. 30-ден Неограничен бесплатен пробен период

Kutools за Excel: Зачувајте 71% од вашето време и решавајте 82% Excel проблеми за вас. 300 + напредните алатки дизајнирани за сценарио за 1500 +, го прават Excel многу лесно и веднаш ја зголемуваат продуктивноста.60-ден Неограничен бесплатен пробен период


Користете ги иконите за да ги нагласите вредностите во условен форматирање во Excel


1. Изберете опсег на ќелии што сакате да го додадете иконата поставува условно форматирање.

2. клик Условно Форматирање > Икони под Насловна јазичето, потоа одберете ја иконата што сакате. Погледнете го екранот:

Потоа можете да ги видите поставките за икони кои се додаваат пред избраните вредности.

Забелешка: Стандардно, овие три икони се пресметуваат од Excel како прикази за екрани подолу. (Max и Min се најголем број и најмалиот број на избраниот опсег на податоци во следните формули.)

1). На Иконата ги означува вредностите кои се> = 115.35. Формулата е 115.35 = мин + 0.67 * (макс. Мин.) = 45 + 0.67 * (150-45);

2). На Иконата ги означува вредностите кои се <115.35 и> = 79.65. Формулата е 79.65 = мин + 0.33 * (макс-мин) = 45 + 0.33 * (150-45)

3). И Иконата ги означува вредностите кои се <79.65.

3. Сега треба да ги промените иконите за вашите сопствени потреби. Изберете опсег и кликнете Условно Форматирање > Управувај со правила.

4. Во Менаџер на правила за форматирање дијалог прозорецот, одберете го правилото со множества на икони кои сакате да ги промените, а потоа кликнете на Уредете Туле копче. Погледнете го екранот:

5. Во Уредете правило за форматирање дијалог прозорецот, одете на Уредете го описот на правилата секција. Во овој дел, можете да ги специфицирате условите за правилата што ви требаат.

Во овој случај, го менувам типот на правило Број, и само прикажете го икона за означување на вредностите кои се> = 100. Погледнете го екранот:

6. По кликнување на OK копчето во Уредете правило за форматирање дијалогот, ќе се врати на Менаџер на правила за форматирање дијалог-кутија. Ве молиме кликнете на OK копчето за да ги завршите поставките.

Потоа иконата го поставува условното форматирање со ваше правило.


Препорачани алатки за продуктивност

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 71%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 82% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.