Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја пронајдете највисоката вредност и да ја вратите соседната вредност на ќелијата во Excel?

doc-get-најголема-поврзана вредност-1 1

Ако имате широк спектар на податоци како што е покажано следното прикажување на екранот, сега сакате да ја пронајдете најголемата вредност во колоната А и да ја добиете нејзината соседна ќелија во колоната Б. Во Excel, можете да се справите со овој проблем со некои формули.

Пронајдете највисока вредност и вратете ја соседната вредност на ќелијата со формулите

Пронајдете и одберете највисока вредност и вратете ја соседната вредност на ќелијата со Kutools за Excel


Најдете и одбери најголема вредност во колоната и врати ги соодветните податоци:

со Kutools за Excel"S Изберете ќелии со максимална вредност и минута корисно, можете брзо да го одберете најголемиот или најмалиот број во колона или опсег колку што ви требаат.

doc-get-најголема-поврзана вредност-7 7


стрела сино десен меур Пронајдете највисока вредност и вратете ја соседната вредност на ќелијата со формулите


На пример, да ги земете погоре податоците, за да ја добиете најголемата вредност на соодветните податоци, можете да ги користите следните формули:

Те молам внеси ја оваа формула: = VLOOKUP (MAX ($ A $ 2: $ A $ 11), $ A $ 2: $ B $ 11, 2, FALSE) во празно ќелија што ви треба, а потоа притиснете Внесете клуч за враќање на точниот резултат, видете го екранот:

doc-get-најголема-поврзана вредност-2 2

Забелешки:

1. Во горната формула, A2: A11 е опсегот на податоци за кој сакате да ја знаете најголемата вредност, и A2: B11 го означува опсегот на податоци што го користевте, бројот 2 е бројот на колоната во кој се враќа вашата соодветна вредност.

2. Ако во колоната А има повеќекратни вредности, оваа формула ја добива само првата соодветна вредност.

3. Со горенаведената вредност, можете само да ја вратите вредноста на ќелијата од десната колона, ако треба да ја вратите вредноста што во левата колона треба да ја примените оваа формула: =INDEX(A2:A11,MATCH(MAX(B2:B11),B2:B11,0))( A2: A11 е опсегот на податоци што сакате да ја добиете релативната вредност, B2: B11 е опсегот на податоци кој содржи најголема вредност), а потоа притиснете Внесете клуч. Ќе го добиете следниов резултат:

doc-get-најголема-поврзана вредност-3 3


стрела сино десен меур Пронајдете и одберете највисока вредност и вратете ја соседната вредност на ќелијата со Kutools за Excel

Горенаведените формули само може да ви помогнат да ги вратите првите соодветни податоци, ако има дупликат најголем број, тоа нема да помогне. Kutools за Excel's Изберете ќелии со максимална вредност и минута алатка може да ви помогне да го изберете целиот најголем број, а потоа можете лесно да ги видите соодветните податоци кои ги поврзуваат најголемиот број.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното :( Преземи Kutools за Excel сега! )

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1. Изберете го колоната со број што сакате да го најдете и изберете ги најголемите вредности.

2. Потоа кликнете Kutools > изберете > Изберете ќелии со максимална вредност и минута, видете го екранот:

doc-get-најголема-поврзана вредност-4 4

3. Во Изберете ја Cell со Max & Min Value дијалогот, изберете Максимална вредност од Оди до секција и одберете Мобилен опција во База секција, потоа изберете Сите клетки or Само прва ќелија што сакате да ја одберете најголемата вредност, кликнете OK, најголем број во колоната А е избран, а потоа можете да ги добиете соодветните податоци кои ги придружуваат, видете слики од екранот:

doc-get-најголема-поврзана вредност-5 5 2 doc-get-најголема-поврзана вредност-6 6

Кликни за да преземете Kutools за Excel и бесплатен пробен период Сега!


Поврзани написи:

Како да најдам највисока вредност по ред и да го вратите насловот на колоната во Excel?Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Maurice · 11 months ago
  I GET #NA what am I doing wrong? Thanks
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jon · 1 years ago
  Thank you very much for sharing, I was having real trouble with this function. Of course in hindsight, it's as clear as glass!

  Thanks Again & Best Regards,

  Jon
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mary · 1 years ago
  Hello,

  I need your help. For this table:

  A B C
  2002 1 4 7
  2003 2 5 8
  2004 3 6 9


  I want that excel returns the year with the highest value for each column. For example, for column A, I want a formula that returns "2004". Can you, please, help me?


  Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Viet · 1 years ago
  any way we can find the minimum of the cells selected and return the value in the cell adjacent. kutools only allow for data range selection.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   skyyang · 1 years ago
   Hi, Viet,

   As you said, the Kutools only can select the max or min values in selection.
   To find the minimum value and return the data in adjacent cell, you just need to apply the following formula:
   =INDEX(A2:A11,MATCH(MIN(B2:B11),B2:B11,0)).
   Please try it, Thank you!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Damrod · 2 years ago
  Like the 2 above me already asked, how can we get multiple values if there are multiple max ones?
  For example, you have 2 items in a list of 100 items that are both 92% and the rest is below that, how does one get both items with that percentage instead of just one?