Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се извлечат податоци од графикон или графикон во Excel?

doc-extract-chart-data-1
Во Excel, ние обично ја користиме табелата за прикажување податоци и тренд за појасно гледање, но понекогаш, можеби табелата е копија и немате оригинални податоци од табелата како прикажани подолу скриншот. Во овој случај, можеби ќе сакате да ги извадите податоците од оваа табела. Сега ова упатство зборува за податоци што се вадат од табела или графикон.
Извлечете податоци од табелата со VBA

Навигација -Автоматски текст (додајте ги најчесто користените графикони во AutoText панелот.ие еден клик за да го вметнете кога ви треба.)

ексел додадете во алатки за вметнување на графиконот на водопадот во секое време

стрела сино десен меур Извлечете податоци од табелата со VBA


1. Треба да креирате нов работен лист и да го преименувате како ChartData. Погледнете го екранот:

Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на работната ефикасност и заштеда на работното време.

doc-extract-chart-data-5

2. Потоа одберете ја табелата од која сакате да ги извлечете податоците и притиснете Alt + F11 клучеви истовремено, и a Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот се појавува.

3. клик Вметнете > Модули, потоа ставете под VBA кодот до пукање Модули прозорец.

VBA: Извлечете податоци од табелата.

Sub GetChartValues()
	'Updateby20150203
	Dim xNum As Integer
	Dim xSeries As Object
	xCount = 2
	xNum  = UBound(Application.ActiveChart.SeriesCollection(1).Values)
	Application.Worksheets("ChartData").Cells(1, 1) = "X Values"
	With Application.Worksheets("ChartData")
		.Range(.Cells(2, 1), _
		.Cells(xNum + 1, 1)) = _
		Application.Transpose(ActiveChart.SeriesCollection(1).XValues)
	End With
	For Each xSeries In Application.ActiveChart.SeriesCollection
		Application.Worksheets("ChartData").Cells(1, xCount) = xSeries.Name
		With Application.Worksheets("ChartData")
			.Range(.Cells(2, xCount), _
			.Cells(xNum + 1, xCount)) = _
			Application.WorksheetFunction.Transpose(xSeries.Values)
		End With
		xCount = xCount + 1
	Next
End Sub

4. Потоа кликнете Испратена копче за извршување на VBA. Погледнете го екранот:

doc-extract-chart-data-2

Потоа можете да видите дека податоците се извлечени ChartData лист.

doc-extract-chart-data-3

Извозниот опсег како графички

Kutools' Извозниот опсег како графички има за цел да зачувува или извезува изборни ќелии како повеќекратни графички формати.
doc извоз опсег како слика

Совет:

1. Можете да ги форматирате клетките колку што ви требаат.

doc-extract-chart-data-4

2. Податоците од избраната табела се извадени на првата келија на листот ChartData во стандардно.

обрнете внимание1Ако сте заинтересирани за овој додаток, преземете бесплатен пробен период од 60-дена.


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Astro · 1 years ago
  This doesn't appear to work for a scatter plot as it only extracts one set of "x" data. How can I amend it to extract all "x" data sets?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Sorry I did not found the solution about that.
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Carlos · 1 years ago
    i've tried with a scatter plot graph as well, but only get one line of valor.


    i need so much to find a way to extract data from scatterplot graphs.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ian · 1 years ago
  I failed to get the prices of a fund chart on my mac excel 2011 . Run time error '91' object variable or block variable not set . Don't know how to debug . Appreciate any help .
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jignesh · 1 years ago
  Very useful and perfect
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Berk · 2 years ago
  gives me values that i created chart with not all the values in range
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Leo · 2 years ago
  Amazing command, thanks a lot!

  I used it with a pivot chart and it works!