Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се побара вредност и да се врати мобилната адреса во Excel?

Во принцип, ќе ја добиете вредноста на ќелијата кога ќе ја користите формулата за да барате вредност во Excel. Но, тука ќе воведам некои формули за да побарам вредност и да ја вратам релативната адреса на мобилен.

Пронајдете вредност и вратете ја ќелијата со формула

Брзо конвертирајте ги референтните формули на апсолутен, релативен, апсолутен или абсолутен столб во Excel

Во Excel, за да ги конвертираме референтните формули на апсолутна или релативна, ние само можеме да промениме една референца еднаш време со кратенка, но алатката Конвертирај формула за референци брзо може да ги претвори сите референци на формулите во опсег одеднаш. Кликни за 60 дена бесплатен пробен период!
обрати формула
Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.

стрела сино десен меур Пронајдете вредност и вратете ја ќелијата со формула


За да побарате вредност и да ја вратите соодветната адреса на мобилен, наместо вредноста на ќелијата во Excel, можете да ги користите формулите подолу.

Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на вашата работна ефикасност и зачувате вашето работно време.

Формула 1 За да ја вратите апсолутната референца на ќелијата

На пример, имате опсег на податоци како што е прикажано подолу прикажано на екранот, и сакате да го побарате производот АА и да ја вратите релативната референца на мобилен.
doc-vlookup-return-cell-address-1

1. Изберете ја ќелијата и напишете АА во неа, тука ја внесувам АА во мобилен A26. Погледнете го екранот:
doc-vlookup-return-cell-address-2

2. Потоа внеси ја оваа формула =CELL("address",INDEX($A$18:$A$24,MATCH(A26,$A$18:$A$24,1))) во ќелијата во близина на ќелијата A26 (ќелијата што сте ја напишале AA), потоа притиснете Shift + Ctrl + Enter клучеви и ќе добиете релативна ќелија референца. Погледнете го екранот:
doc-vlookup-return-cell-address-3

Совет:

1. Во горенаведената формула, A18: A24 е опсегот на колони во кој е вклучена вредноста на пребарување, A26 е вредност за пребарување.

2. Оваа формула може да ја најде само првата адреса на релјефот што се совпаѓа со вредноста на пребарување.

Формула 2 За да го вратите бројот на редот на вредноста на ќелијата во табелата

На пример, имате податоци како прикажани на екранот подолу, сакате да побарате производ BB и да ги вратите сите нејзини адреси во табелата.
doc-vlookup-return-cell-address-4

1. Тип ББ во клетка, овде го пишувам ББ во мобилен A10. Погледнете го екранот:
doc-vlookup-return-cell-address-5

формула Никогаш повеќе не треба да се грижите за долгите формули во Excel! Kutools за Excel's Автоматски текст може да ги додаде сите формули во група
како автоматски текст, и ослободете го мозокот! Кликни тука за да знаете автоматски текст Кликни тука за да добиете бесплатен пробен период

2. Во ќелијата во близина на ќелијата A10 (клетката што сте ја напишале BB), внесете ја оваа формула =SMALL(IF($A$10=$A$2:$A$8, ROW($A$2:$A$8)-ROW($A$2)+1), ROW(1:1)), и притиснете Shift + Ctrl + Enter клучеви, а потоа повлечете ја рачката за пополнување автоматски за да ја примените оваа формула се додека не се појави #NUM!. видиш скриншот:
doc-vlookup-return-cell-address-6

3. Потоа можете да избришете #NUM !. Погледнете го екранот:
doc-vlookup-return-cell-address-7

совети:

1. Во оваа формула, A10 ја означува вредноста на пребарување, и A2: A8 е опсегот на колони во кој се наоѓа вашата вредност на пребарување.

2. Со оваа формула, можете да ги добиете реден броевите на релативните ќелии во табелата освен заглавието на табелата.

Брзо конвертирајте ја формулата во вистинската вредност во Excel

Во некои случаи, ќе се појават некои грешки додека ги уредуваме клетките на формулата, но ако ги претворите формулите кон вистинските вредности, грешките ќе исчезнат. На До вистински of Kutools за Excel може да ви направи корист при претворањето на формулите во вистинска вредност во опсег. Кликни за 60 дена бесплатен пробен период!
до вистински 1
док стрелка надолу
до вистински 2
Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  bsk · 11 months ago
  my formula results with file name, sheet name and then cell reference something like this [CALCULATION.xlsx]Sheet2!$H$3. I want to use offset function into this. but doesnt work out. can u help?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Matt · 1 years ago
  Thanks. I want to look up a value in a matrix, not an array. So for example:

  A B C D E
  1) 6 6 7 5 2
  2) 9 8 9 5 2
  3) 7 2 0 2 3
  4) 5 4 2 7 7
  5) 3 3 8 9 8


  7) 0

  I'm looking for a formula that would return "C" and "3" as the column and row, respectively, if I type in "0" into the specified cell, and specific the matrix of numbers.

  So something like =RETURN ROW AND COLUMN VALUE OF(A7, A1:E5)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  RAKESH SHARMA · 1 years ago
  HI CAN U HELP ME I WANT IF VALUE IS ANYWHERE IN SHEET1 WAND WHEN I PUT THE SAME VALUE IN SHEET2 ANY CELL I GOT THAT VALUE IN FRONT OF THAT....
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Sorry I do not understand your question.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Manuel · 1 years ago
  Nice article, I was looking for how to do it but looking up for a value in a whole 2-dimensional range (matrix) instead of an array. Any ideas?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Sorry that I did not understand your question. What do you want to return aftering lookup? The cell address or other value? Could you give an exampel(with some screenshots is better) or more details about your problem?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Levent · 3 years ago
  Advanced Excel Training