Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се пополни VLOOKUP во Excel?

Функцијата VLOOKUP е корисна во Excel, но кога ја влечете рачката за автоматско пополнување за да го наполните опсегот со формула VLOOKUP, може да се појават некои грешки. Сега ова упатство ќе ви каже правилен начин за автоматско пополнување на функцијата VLOOKUP во Excel.

Автоматско пополнување VLOOKUP во Excel со апсолутна референца

Автоматско пополнување VLOOKUP во Excel со име на опсег


Сплит клетки (разделување на ќелија во повеќе колони во повеќе редови врз основа на сепаратор или фиксна ширина.)

doc сплит келија

стрела сино десен меур Автоматско пополнување VLOOKUP во Excel со апсолутна референца


На пример, можете да ја користите формулата VLOOKUP како оваа = VLOOKUP (B2, A8: B14,2), а потоа повлечете ја рачката за автоматско пополнување на опсегот што ви треба, може да добиете погрешни резултати како што е прикажано подолу прикажаното на екранот:

doc-vlookup-autofill-1
Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на вашата работна ефикасност и зачувате вашето работно време.

Но, ако користите апсолутна референца, наместо релативната референца во низата од табелата со формула, резултатите од автоматското полнење ќе бидат точни.

тип = VLOOKUP (B2, $ A $ 8: $ B $ 14,2) во ќелијата што ви треба, и повлечете ја рачката за автоматско пополнување до опсегот што ви треба, ќе ги добиете точните резултати. Погледнете го екранот:

doc-vlookup-autofill-2

Совет:

Синтаксата на погоре VLOOKUP: VLOOKUP (lookup_value, table_array, col_index_num)


стрела сино десен меур Автоматско пополнување VLOOKUP во Excel со име на опсег

Дополнување на употребата на апсолутна референца во формулата, исто така можете да го користите името на опсегот наместо релативната референца во делот на табелата со формула.

1. Изберете опсег на низа на табели, а потоа одете на Кутија за име и тип Ознаки (или било кое име што го сакате) и притиснете го Внесете клуч. Погледнете го екранот:

doc-vlookup-autofill-3

Совет: Опсег на маси на табели е опсегот што ги содржи критериумите што треба да ги користите во функцијата VLOOKUP.

2. Во келија тип оваа формула = VLOOKUP (B2, марки, 2), потоа повлечете ја рачката за автоматско пополнување до опсегот што треба да ја примените оваа формула, а резултатите се правилно добиени.
doc-vlookup-autofill-4

обрнете внимание1Ако сте заинтересирани за Kutools за Excel, преземете бесплатен пробен период од 60-дена.

Вертикален опсег на флип / хоризонтален опсег

со Kutools за Excel's Флип опсег алатка, можете брзо да флипувате податоци хоризонтално или вертикално колку што ви требаат.
doc флипПрепорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Rob · 1 years ago
    Thank you! The absolute reference vs relative reference bit is going to save me hours of work.