Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се пресмета бројот на клетки со ненулски вредности во Excel?

За пресметување на вкупниот број на клетки со ненулски вредности во Excel, тука ќе ви покажеме два методи. Ве молиме разгледајте повеќе детали.

Број бројот на клетки со ненулезни вредности со формула

Брои бројот на клетки со ненулски вредности со Kutools за Excelстрела сино десен меур Број бројот на клетки со ненулезни вредности со формула

Претпоставувајќи дека имате низа податоци како што е прикажано подолу. За броење на броеви на клетки со ненулезни вредности, направете го следново.

1. Изберете празно клетка за лоцирање на резултатот за броење (тука избирам ќелија H1). Копирајте и ставете формула = COUNTIF (A1: E8, "<> 0") во Формула бар, а потоа притиснете го Внесете клуч. Погледнете го екранот:

2. Тогаш вкупниот број на ненулски вредности на избраниот опсег се брои и се прикажува во ќелијата H1.

Белешки:

1. Со горенаведената формула, може да ги броете енените клетки кои вклучуваат празни ќелии. Ако сакате да ги игнорирате нулите клетки и празни ќелии, ве молиме примени ја оваа формула: =COUNTA(A1:D10)-COUNTIF(A1:D10,"=0"), потоа притиснете Внесете клуч за добивање на резултат, видете го екранот:

2. Со горенаведените формули, можете да го пресметате вкупниот број на клетки со ненулски вредности во ред, колона или опсег во Excel со менување на референтните ќелии во формулата.


стрела сино десен меур Брои бројот на клетки со ненулски вредности со Kutools за Excel

Покрај формулите, на Изберете специфични ќелии корист на Kutools за Excel може да ви помогне брзо да го брои бројот на клетки со ненулски вредности во Excel.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови.

1. Изберете опсег што сакате да го броите бројот на нуклеарни ќелии. Потоа кликнете Kutools > изберете > Изберете специфични ќелии. Погледнете го екранот:

2. Во пукнати Изберете специфични ќелии дијалог прозорецот, одберете Мобилен во Тип на избор секција, наведете Не е еднакво во Специфичен тип паѓачката листа и внесете број 0 во празно поле. Конечно кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Потоа се појавува дијалог-кутија за да ви кажам колку клетки од ненучка вредност постојат во избраниот опсег. И веќе ги исклучи празни ќелии директно. Кликнете на OK копчето, овие ќелии се избираат веднаш.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.