Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да извезуваме опсег на ќелии во Excel до CSV датотека?

Во Excel, ние можеме да го зачуваме целиот лист како CSV датотека со користење на Save As функцијата, но, дали некогаш сте се обиделе да извезувате низа од ќелии од еден лист до CSV-датотека? Во оваа статија, ќе ги добиете методите за решавање на овој проблем во Excel.

Извозниот опсег на ќелии во Excel до CSV датотека со VBA код

Извозниот опсег на ќелии во Excel до CSV датотека со Kutools за Excel


Извозниот опсег на ќелии во Excel до CSV датотека со VBA код


Еве, имам код VBA за извезување на опсег на ќелии од Excel до CSV датотека, ве молиме направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви, и го отвора Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модули Прозорец.

VBA код: Експортирајте опсег содржина на ќелијата во csv датотека

Sub ExportRangetoFile()
'Update 20150628
Dim Rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim xFile As Variant
Dim xFileString As String
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
Application.ActiveSheet.Copy
Application.ActiveSheet.Cells.Clear
WorkRng.Copy Application.ActiveSheet.Range("A1")
Set xFile = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
xFileString = Application.GetSaveAsFilename("", filefilter:="Comma Separated Text (*.CSV), *.CSV")
Application.ActiveWorkbook.SaveAs Filename:=xFileString, FileFormat:=xlCSV, CreateBackup:=False
End Sub

3. Потоа притиснете F5 клуч за да го извршите овој код, а полето за прашување ќе се појави за да ве потсетам да го изберете опсегот на ќелии што сакате да ги изнесете како CSV датотека.

doc извоз опсег до csv 1

4. И потоа кликнете OK копче, наведете директориум за ставање на новата csv датотека и дајте име за датотеката csv во полето за текст на датотеката, видете го екранот:

doc извоз опсег до csv 2

5. Потоа кликнете Зачувај копчето, а избраниот опсег е зачуван како csv датотека, можете да отидете во наведената папка за да ја видите.


Извозниот опсег на ќелии во Excel до CSV датотека со Kutools за Excel

Ако не сте заинтересирани за кодот VBA, тука, можам да ви кажам лесна алатка - Kutools за Excel, Со Извоз на опсег до датотека функција, можете брзо да ја решите оваа работа.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, ве молиме со следниве чекори:

1. Изберете опсег на податоци што сакате да го извезувате во csv датотека.

2. Потоа кликнете Претпријатие > Увоз извоз > Извоз на опсег до датотека, видете го екранот:

doc извоз опсег до csv 3 3

3. Во Извоз на опсег до датотека дијалогот, изберете CSV (разграничена со запирка) од формат на датотеката опција, а потоа наведете Зачувај директориум за да ја зачувате новата CSV датотека, видете го екранот:

doc извоз опсег до csv 4 4

4. Потоа кликнете Ok копче, полето за прашување ќе се појави за да ве потсетам да наведете име за оваа нова csv датотека, како што ви треба, а потоа кликнете OK за да го затворите ова поле, а избраните податоци ќе бидат извезени како CSV-датотека одеднаш.

doc извоз опсег до csv 5 5

Забелешки:

Зачувајте ја вистинската вредност: Ќе ги прикаже вистинските вредности во конечната датотека.

Зачувајте вредности како што е прикажано на екранот: Ќе ги прикаже вредностите во финалната датотека како истите ги читате на екранот на компјутерот.

Отворете ја датотеката по извоз: Автоматски ќе ја отвори последната датотека откако ќе го извезе опсегот ако ја проверите оваа опција.

Кликнете за да дознаете повеќе за оваа алатка за извоз на опсег до датотека.

Преземи и бесплатен пробен период Kutools за Excel сега!


Демо: Извозниот опсег на ќелии за csv / pdf / txt / html датотека со Kutools за Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани алатки за продуктивност

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 71%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 82% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  D Pritchard · 6 months ago
  Hi,


  this doesn't actually work


  It still exports the entire sheet even when a range is selected.


  Please fix it
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Bill James · 1 years ago
  Thank you for this macro, it is very helpful.

  Do you know why on some existing large sheets I get extra rows appended? I am selecting the header row cells along with a few data row cells which might be 1000's of rows down in the sheet. These appended rows show up in the output .csv file with a comma for each column in the source selection. If I manually create a small sheet such as your example this does not happen.