Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се вратите на последниот активен лист во Excel?

За работна книга со бројни работни листови, не е лесно да преминете помеѓу два често користени работни листови. Всушност, само кодот VBA или Office add-in може да ви помогне брзо да се вратите на последната активна работна табела во Excel. Ве молиме направете го како подолу методите покажуваат.

Врати се на последниот активен лист со VBA код

Врати се на последниот активен лист со Kutools за Excel


стрела сино десен меур Врати се на последниот активен лист со VBA код


Можете да извршите подолу VBA-кодови за да се вратите на последниот активен лист во Excel.

1. Притиснете Alt + F11 да се отвори Microsoft Visual Basic апликација прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic апликација прозорец, двоен клик Оваа книга на левата страна, потоа копирајте и ставете подолу код во Оваа книга (код) прозорец.

VBA код: Врати се на последниот активен лист

Private Sub Workbook_SheetDeactivate(ByVal Sh As Object)
    Set LstSht = Sh
End Sub

3. Потоа кликнете Вметнете > Модули да се отвори Модули прозорец. Потоа ставете го кодот подолу во прозорецот.

VBA код: Врати се на последниот активен лист

Public LstSht As Worksheet
Sub GoToLast()
    LstSht.Activate
End Sub

3. Врати се на работната книга, поместете ги работните листови. Потоа вратете се на Microsoft Visual Basic апликација прозорец повторно. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на кодот. Потоа ќе се вратите на последниот активен лист откако ќе го притиснете копчето F5. Повторете притискање на F5 клуч, прозорците ќе бидат поместени помеѓу овие два работни листи.


стрела сино десен меур Врати се на последниот активен лист со Kutools за Excel

на Kutools за Excel"S Менување меѓу последниот и тековниот лист алатка може да ви помогне брзо да се вратите на последниот активен лист со само еден клик во Excel. Ве молиме да го направите следново.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови.

По инсталирањето Kutools за Excel, панелот за навигација се прикажува на левата страна во Excel.

1. По префрлување од еден работен лист на друг, кликнете на Префрлете се помеѓу последните и тековни работни листови копчето во Работа и лист секцијата ќе се врати на последниот активен лист. Погледнете го екранот:

Белешки:

1. Можете да притиснете победа + A клучеви истовремено да се вратат на последниот активен лист.

2. Ако не можете да го видите панелот за навигација, ве молиме кликнете Kutools > навигација > Работа и лист икона за да ја овозможите.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.