Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да додадете точка-запирка во секоја ќелија во Excel?

Лесно е да се додадат точка-запирка на крајот на една ќелија, но мора да биде одземаат многу време и да се досадни да се додадат точка-точки за стотици клетки во Excel. Сега ви кажувам некои трикови за да додадете точка-запирка до крајот на секоја ќелија во Excel за да ве ослободи од пишување запирка по една по една.

Додајте точка-точка во ќелијата со формула

Додајте точка-запирка до почетокот, крајот или било која позиција на ќелија со Add Text добра идеја3


добра идеја4Отстрани ги знаците

Kutools за Excel's Отстрани ги знаците алатка може да ви помогне да ги отстраните карактерите што не ви се потребни, како што се отстранување на нумеричката низа, алфа-низа, не-нумеричка низа и така натаму.
doc отстрани карактери


Овде е многу едноставна формула може да додадете точка-запирка до крајот на секоја ќелија во листата.

Изберете ќелија веднаш до вашите први податоци и внесете ја оваа формула = A2 & ";" во него, притиснете Внесете клуч, а потоа повлечете ја рачката за автоматско полнење до клетките што ви се потребни.

doc додава точка-точка во ќелијата 1
doc стрелка
doc додава точка-точка во ќелијата 2


Ако имате Kutools за Excel, можете да ја користите функцијата Add Text за брзо додавање точка-запирка на која било позиција на секоја ќелија.

Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на вашата работна ефикасност и зачувате вашето работно време.

По бесплатно инсталирање Kutools за Excel, направете го како подолу:

1. Изберете ги ќелиите за е-пошта и кликнете Kutools > Текст > Додај текст. Погледнете го екранот:

doc додава точка-точка во ќелијата 7

2. Потоа во Додај текст дијалог, напишете точка-запирка ; во Текст кутија, и проверете По последниот карактер опцијата, резултатите можете да ги видите во вистинскиот панел за преглед.

doc додава точка-точка во ќелијата 6

3. клик Ok or Применуваат, на секоја е-пошта е додадена точка-запирка.

Кликни тука за да дознаете повеќе за алатката Add Text.


добра идејаКонвертирај време

Kutools' Конвертирај време алатка може брзо конвертирајте време во децимални часови, минути, секунди.
doc конвертира време 1
Време до децимални часови
Време до децимални минути
Време до децимални секунди
doc конвертира време 2
doc конвертира време 3
doc конвертира време 4


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.