Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се скрие редовите ако се дуплираат во Excel?

На пример, имате табела со неколку дупликати редови, и сега сакате да ги сокриете овие дупликати редови, како можете да го направите тоа во Excel? Овде ќе ги воведам двата методи за лесно решавање.

Сокриј редови ако се дуплираат со функцијата Напреден филтер

Сокриј редови ако се дуплираат со Kutools за Excel

Брзо одберете ги сите дупликати / уникатни вредности од колона во Excel

Општо, можеме лесно да ги отстраниме дупликатите од листата податоци > Отстранете ги дупликатите во Excel. Но, како да одбереш дупликат / уникатни вредности, или да ги броиш од колона? И што ако се избере или брои дупликат / уникатен, освен првиот дупликат? Пробајте Kutools за Excel Изберете дупликати и единствени ќелии алатка! Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!
реклама изберете дупликат уникатни вредности 2Сокриј редови ако се дуплираат со функцијата Напреден филтер

Всушност, можеме да ја примениме функцијата "Напреден филтер на Microsoft Excel" за лесно да скриеме дупликати редови во опсег. Можете да направите како што следува:

1. Изберете го опсегот во кој ќе скриете дупликати редови и кликнете на податоци > Напредно.

2. Во отворен дијалог прозорецот Напредно филтер, проверете го Единствени записи само опција, и кликнете на OK копче.

Потоа ќе видите дека единствените редови се филтрираат во избраниот опсег како што е прикажано подолу снимениот екран:


Сокриј редови ако се дуплираат со Kutools за Excel

Понекогаш, можеби ќе сакате да ги скриете сите дупликати редови вклучувајќи го и првиот (или исклучувајќи го првиот). Во овој случај, можете да пробате Kutools за Excel Изберете дупликати и единствени ќелии алатка во Excel.

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Изберете го опсегот во кој ќе скриете дупликати редови и кликнете на Kutools > изберете > Изберете дупликати и единствени ќелии.

2. Во дијалогот Изберете Duplicate & Unique Cells, проверете го Дупликати (освен 1st еден) опција или Сите дупликати (вклучително и 1st еден) опција, проверете го Изберете цели редови опција, и кликнете на Ok копче. Погледнете го снимениот екран:

Ќе се појави дијалог-кутија и ќе се прикаже колку редови се избрани. Кликнете на OK копчето за да го затворите.

3. Десен клик на избраниот заглавие на ред и одберете го Крие од менито со десен клик.

Потоа ќе видите дека сите дупликати редови се скриени одеднаш како што се прикажани следните снимки на екранот:

изберете Дупликати (Освен 1st еден), можете да добиете резултат:

изберете Сите дупликати (Вклучувајќи го и 1st еден), можете да добиете резултат:

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Демо: Скриј редови ако се дуплираат со Kutools за Excel

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!


стрела сино десен меурПоврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.