Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се споредат две колони за (осветлување) недостасува вредности во Excel?

На пример, имам две списоци на овошје во два работни листови како што се прикажани подолу прикази на екранот, и сега треба да ги споредувам овие две листи и да ги пронајдам недостасните вредности во секоја листа. Тоа може да биде не е лесно да се реши рачно. Во оваа статија, јас ќе воведам две незгодни начини за лесно решавање на проблемот.

Споредба на две колони за (осветлување) недостасува вредности со формули

Споредете две колони за (осветлување) недостасува вредности со Kutools за Excel

Споредете две колони и одберете / означете ги истите вредности во Excel

Со Kutools за Excel Изберете иста и различни клетки функција, можете лесно да ги споредите две колони вредности, а потоа да ги одберете целите редови врз основа на истите вредности или различни вредности како што е прикажано подолу. И тоа ќе биде лесно да ги избришете овие редови по изборот во Excel. Целосни карактеристики 60-ден бесплатен пробен период!

рекламата избира цели редови со повеќе вредности


Овој метод ќе има пример за да ги открие недостасните вредности на Листата на овошје 1 и да ги нагласи / обои овие недостасува вредности во Листата на плодови 2. Следниве се детални чекори:

1. Изберете ја првата празна ќелија покрај Листа на плодови 2, тип Недостасува листа на овошје 1 како насловот на колоната, потоа внесете ја формулата =IF(ISERROR(VLOOKUP(A2,'Fruit List 1'!$A$2:$A$22,1,FALSE)),A2,"") во втората празна ќелија и повлечете ја рачката за пополнување до опсегот колку што ви треба. Погледнете подолу екранот:

Белешки:

(1) Во горенаведената формула, A2 е вредноста во листата на плодови 2, 'Листа на овошје 1'! $ A $ 2: $ A $ 22 е опсегот чии недостасува вредности што ги барате.

(2) Оваа формула ја игнорира сензитивноста на случаите.

Потоа ќе видите недостасува вредности на Листата на овошје 1 се наведува во новата колона како што е прикажано подолу прикажаното на екранот:

2. Изберете ги најдените вредности во Листата на плодови 2 и нагласете ги со кликање на Насловна > Пополнете боја и избирање боја на пополнување од паѓачката листа.

3. Можете да примените слична формула =IF(ISERROR(VLOOKUP(A2,'Fruit List 2'!$A$2:$A$22,1,FALSE)),A2,"") (A2 е плод во Листата на овошје 1 и Листата на овошје 2! $ A $ 2: $ A $ 22 е опсегот чиишто недостасува вредности што ги барате) за да ги откриете недостасните вредности во Листата на плодови 2 (видете подолу слики од екранот ), а потоа ги нагласувате овие недостасува вредности во Листата на овошје 1 рачно.


Долгата комплицирана формула може да ве збуни. Во овој метод, јас ќе воведам Kutools за Excel за вас. НејзинатаИзберете иста и различни клетки алатка може да ви помогне да ги споредите две листи и да ги нагласите уникатните вредности (недостасува вредности) прилично лесно во Excel.

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Кликнете на Kutools > изберете > Изберете иста и различни клетки за да го отворите полето за дијапазон за споредување.

doc изберете исти различни клетки 1

2. Во дијалогот за споредба на рангови, треба да:

doc изберете исти различни клетки 3124

(1) Во Најди вредности во кутија, наведете опсег на листа на плодови 1 без насловот на листата;

(2) Во Според кутија, наведете опсег на листа на плодови 2 без насловот на листата;

(3) Во Најди секција, ве молиме проверете Различни вредности опција;

(4) Во Обработка на резултати секција, ве молиме проверете Пополнете бела боја опција, и изберете боја за пополнување од под паѓачката листа.

Забелешка: Ве молиме отштиклирајте го Моите податоци имаат заглавија опција, бидејќи во нашиот случај две листи имаат различни заглавија. Ако вашите листи имаат исти заглавија, можете да ги наведете опсезите со заглавија на списоци во двете Најди вредности во кутија и Според кутија, и проверете Моите податоци имаат заглавија опција.

3. Кликнете на Ok копче. Уште еден пример за споредба е да ви покаже колку вредности се избрани. Само кликнете на OK копчето за да го затворите.

Сега ќе ги видите сите вредности кои недостасуваат во Листата на овошје 2 се обележани со наведената боја на пополнување во Листата на плодови 1 како што е прикажано погоре прикажаното на екранот.

4. Можете повторно да ја примените оваа алатка за да ги нагласите сите исчезнати вредности на Листата на овошје 1 во Листата на овошје 2.

Забелешка: Оваа алатка е чувствителна на големи букви.

Слободен тест Kutools за Excel сега


Совет: Во ова видео, Kutools јазичето и Претпријатие јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако ви треба, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!
Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Manjot Singh · 1 years ago
  I have 10 barcodes in colume A and same barcodes in column B but 9 barcode. Can i find out with same on excel, please help me out.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Supriya · 1 years ago
  Hi,
  I have two lists.one with meaning and code.In a column i will show meaning but when when we select meaning, code should be come