Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да најдете низа во ќелија / колона со формули во Excel?

Оваа статија зборува за тоа како да пронајде специфична низа текст во ќелија или колона со формули во Excel. Постојат два слаби начини да се направи тоа лесно.

Најдете низа во ќелија / колона со формули на Excel

Најди ги и брои низа во ќелија / колона со формули на Kutools за Excel

Најди ги и брои низа во колона без формули

Изберете и пребројте ги ќелиите ако содржат извесен стил на текст во Excel

Kutools за Excel Изберете специфични Cells функција може да ни помогне брзо да ги одбереме сите клетки кои содржат, почнуваат со, завршуваат со или се еднакви на одреден текстуален стринг во наведениот опсег. Истовремено, ќе се појави дијалог-кутија и ќе ни покаже колку ќелии ќе бидат избрани. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!

ad изберете броја ако содржи вредностиОвој метод ќе воведе две формули за да провери / најде дали одредена низа е постоечка или ниту во ќелија, и да ја врати позицијата на низата.

Проверете и пронајдете дали ја содржи специфичната низа со формула

Изберете празно клетка ќе го вратите резултатот од проверката и внесете ја формулата = ISNUMBER (пребарување ("KTE", A2)) во неа, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до опсегот колку што ви требаат. Погледнете го екранот:

Белешки:

(1) Во горната формула, KTE е специфичната низа што ќе ја проверите, и A2 е ќелијата која ќе ја проверите ако ја содржи специфичната низа. Можете да ги промените и двете врз основа на вашите потреби.

(2) Горенаведената формула ќе се врати ТОЧНО or НЕТОЧНО. ТОЧНО значи клетката содржи специфична низа, додека НЕТОЧНО значи клетката не ја содржи специфичната низа.

(3) Оваа формула не е чувствителна на големи букви.

Пронајдете одредена низа и вратете ја својата позиција со формула

Изберете празно клетка ќе ја вратите позицијата на специфичниот низа и внесете ја формулата = FIND ("KTE", A2) во неа, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до опсегот колку што ви треба. Погледнете го екранот:

Белешки:

(1) Во горната формула, KTE е специфичната низа што ќе ја проверите, и A2 е келијата каде што ќе ја најдете позицијата на наведената низа. Можете да ги промените и двете врз основа на вашите потреби.

(2) Ако сакате да ја пронајдете специфичната низа од n-тиот карактер во ќелијата, вели карактерот 10th, можете да ја прилагодите формулата како = FIND ("KTE", A2, 10).

(3) Двете формули = FIND ("KTE", A2) и = FIND ("KTE", A2, 10) се чувствителни на големи букви.


Kutools за Excel Број пати се појавува збор формулата не само што може да провери дали низа постои во ќелијата или не, туку и да ги брои појавите на овој стринг.

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Изберете празно клетка ќе го вратите резултатот на броење и кликнете на Kutools > Формула > Број пати се појавува збор. Погледнете го екранот:

2. Во дијалогот за отворање Formula Helper, наведете ја адресата на ќелијата каде што ќе ги брои појавите на специфичната низа во Текст кутија, и внесете ја специфичната низа во Збор кутија. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако директно внесете ја специфичната низа во полето Word, не заборавајте да ја приложите низата со цитати.

doc најде низи 4

3. Кликнете на Ok копчето за да ја примените оваа формула. Потоа повлечете ја рачката за пополнување до опсегот колку што ви треба. Погледнете го екранот:

doc најде низи 5

Белешки:

1. Ако го добиете резултатот "0", тоа значи дека избраната ќелија не ја содржи специфичната низа.

2. Ова Број пати се појавува збор формула е осетлива на големи букви.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Ако имате инсталирано Kutools for Excel, можете да го примените Изберете специфични ќелии функцијата брзо да бара одредена вредност од опсегот и да ги брои појави ако постои во Excel. Направете го тоа како што следува:

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Изберете ја колоната што ќе ја најдете и кликнете Kutools > изберете > Изберете специфични ќелии. Види го следниов screenshot подолу:

2. Во отворот дијалог прозорецот Одбери специфични ќелии, проверете го Мобилен опција, одберете Содржи од првата паѓачка листа во Специфичен тип секција и внесете одредена вредност што ќе ја најдете во следното поле. Види ја сликата на екранот погоре

3. Кликнете на Ok копче.

И сега клетките кои ја содржат одредената вредност се избираат одеднаш, а истовремено ќе се појави дијалог-кутија и ќе се покаже колку ќелии ќе бидат избрани. Види го следниов screenshot подолу:

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.