Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се утврди дали датумот поминал во Excel?

На пример, сакате да споредите листа на дадени датуми со тековниот датум и да утврдите дали датумот е поминат во таа листа. Оваа статија ви покажува методи за одредување дали даден датум во Excel.

Утврдете дали датумите поминале со формула

Утврди дали датумите поминале со условно форматирање

Лесно се утврди дали датумите поминале со Kutools за Excel


брзо изберете ги сите датуми што поминале во одреден опсег во Excel:

на Изберете специфични ќелии корист на Kutools за Excel може да ви помогне брзо да ги избирате сите датум клетки што поминале во одреден опсег во Excel. Погледнете го екранот :.

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Симнете бесплатен пробен период сега


Утврдете дали датумите поминале со формула


Претпоставувајќи го тековниот датум е 2015 / 5 / 25, со следнава формула, можете да одредите дали датумот поминал во споредба со денешниот датум. Ве молиме да го направите следново.

1. Изберете празно клетка која е во непосредна близина на датумот што сакате да го одредите ако е задоцнета. Внесете формула = IF (ISBLANK (A2), "", IF (A2 <TODAY (), "Overdue", "Not due")) во формуларот, а потоа притиснете го Внесете клучот.

2. Повлечете ја рачката за пополнување до опсегот со датумите што сакате да ги одредите ако сте задоцниле. Погледнете го екранот:

Белешки:

1. Ќе добиете два резултати: Задоцнета и непотребна. Ако тоа е задоцнет датум во споредба со денешниот датум, келијата ќе биде населена со задоцнета. Напротив, тоа ќе биде населено со непотребно.

2. Во формула, ISBLANK значи дека кога постои празно ќелија во избраниот опсег, резултатот ќе биде празно.


Утврди дали датумите поминале со условно форматирање

Со Условно Форматирање функцијата, можете да ги нагласите сите датуми што се задоцнети во споредба со денешниот датум.

1. Изберете ја листата со датуми и кликнете Условно Форматирање > Ново правило под Насловна tab. Погледнете го екранот:

2. Во Ново правило за форматирање дијалог-кутија, треба да:

А. Во Изберете тип на правило секција, одберете Форматирајте само клетки кои содржат.

Б. Изберете Вредност на клетката во првите Форматирај само клетки со паѓачката листа.

В. Изберете помалку од во втората Форматирај само клетки со паѓачката листа.

D. Во третиот формат само клетки со паѓачката листа, внесете = ДЕНЕС ().

Д. Кликнете на Формат копче. Погледнете го екранот:

3. Во Форматирање клетки дијалог прозорецот, наведете боја на позадината за да ги нагласите задоцнетите датуми, а потоа кликнете на OK копче.

4. Кога се враќа на Ново правило за форматирање дијалог прозорецот, кликнете OK.

Потоа сите поминати датуми во споредба со тековниот датум се истакнуваат со одредена боја на полнење веднаш.

Забелешка: Ако има празни ќелии во листата на датуми, тие ќе бидат истакнати.


Утврди дали датумите поминале со Kutools за Excel

Со Изберете специфични ќелии корист на Kutools за Excel, можете лесно да ги изберете сите задоцнети датуми во колона во споредба со денешниот датум.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1. Изберете го опсегот со датуми што сакате да ги споредувате со тековниот датум и изберете датуми за задоцнување, а потоа кликнете Kutools > изберете > Изберете специфични ќелии. Погледнете го екранот:

2. Во Изберете специфични ќелии дијалог прозорецот, одберете Мобилен во Тип на избор секција, одберете Помалку од во Специфичен тип паѓачката листа, внесете го денешниот датум во следното поле, и конечно кликнете на OK копче.

3. Тогаш a Изберете специфични ќелии брзо поле се појавува за да ви каже колку ќелии ќе бидат избрани, кликнете на OK копчето и временските ќелии за датум се избираат веднаш.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Chelsea · 1 years ago
  When using the conditional formatting method, is there a way for blank cells to not be highlighted?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Shaiban · 1 years ago
  Hello
  Thank you so much for the above
  I work in a cargo company in Dubai, we usually charge our clients on monthly basis for the storage rent. I need a spread sheet where I can track "Not Due" "Overdue" and more importantly "Due" so that I can send invoice to my client if the rent is Due. Kindly help