Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се бројат деновите помеѓу два датуми, вклучувајќи датум за почеток во Excel?

Во Excel, може да се пресметаат денови помеѓу два датуми со помош на едноставна формула: = Краен датум - датум на почеток, но, оваа формула ќе го исклучи датумот на почеток. Ако треба да ги броите деновите помеѓу двата датуми, вклучувајќи го и датумот на почеток, оваа статија ќе ви помогне.

Брои денови меѓу два датуми, вклучувајќи датум за почеток со формули


стрела сино десен меур Брои денови меѓу два датуми, вклучувајќи датум за почеток со формули

Следниве формули може да ви помогнат да ја решите оваа задача, како што ви треба, ве молиме да го направите следното:

Внесете било која од следните формули во празно клетка каде што сакате да го добиете резултатот:

=IF(OR(BXNUMX="",AXNUMX=""),"",INT(BXNUMX-AXNUMX+XNUMX))

=IF(NOT(OR(ISBLANK(BXNUMX),ISBLANK(AXNUMX))),BXNUMX-AXNUMX+XNUMX,"")

И потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките каде што сакате да ја примените оваа формула, и сите дена помеѓу два дадени датуми се пресметани, видете го екранот:

doc count дена вклучувајќи 1

Забелешка: Во горните формули, B2 е крајниот датум и A2 е почетна датум ќелија, можете да ги промените да ви треба.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.