Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да проверите дали првиот карактер во ќелија е буква или број во Excel?

Оваа статија зборува за проверка дали првиот лик во ќелија е буква или број во Excel. Ве молиме да го направите следново.

Проверете дали првиот знак во ќелија е буква или број со формула


стрела сино десен меур Проверете дали првиот знак во ќелија е буква или број со формула


Можете да ги примените следните формули за да проверите дали првиот знак во ќелијата е буква или број во Excel.

1. Изберете празно клетка за поставување на резултатот од проверката, потоа внесете ја формулата = АКО (ISERR (лево (A2,1) * 1), "писмо", "број") во Формула Бар, а потоа притиснете го копчето Внесете клуч. Погледнете го екранот:

Забелешка: Во формулата, A2 е клетката ја содржи вредноста што треба да ја проверите.

2. Проверете ја изборната ќелија, повлечете ја рачката за пополнување надолу додека не се проверат сите соодветни ќелии.

Ќе добиете резултат кој ќе се прикаже како буква ако вредноста на ќелијата започнува со буква. Инаку, ќе го добиете резултатот прикажан како број подолу прикажан.

Забелешка: Ако првиот знак на наведената ќелија е специјален знак, ве молиме да ја примените следната формула =IF(A2="","",IF(AND(CODE(LEFT(A2,1))>=48,CODE(LEFT(A2,1))<=57),"Number",IF(OR(AND(CODE(LEFT(A2,1))>=65,CODE(LEFT(A2,1))<=90),AND(CODE(LEFT(A2,1))>=97,CODE(LEFT(A2,1))<=122)),"Letter","Other"))) за да ги добиете резултатите. Погледнете го екранот:


стрела сино десен меурПоврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.