Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се игнорираат празни места кога се пресметува пондерираниот просек во Excel?

При статистичка пресметка, пондерираниот просек се користи пошироко од просечната функција. Но, дали знаете како да го пресметате пондерираното просечно игнорирање на празнините во Excel?

На пример, во лист има две колони кои ги евидентираат оценките и бројот на случаи на студент, но овој студент е отсутен од некои случаи на испитувања кои ги оставаат празнините во колоната на оценки како што е прикажано подолу. Ако ја примените нормалната функција на пондериран просек =SUMPRODUCT(A2:A5,B2:B5)/SUM(B2:B5), тоа ќе го добие резултатот 79.333 што е малку нефер за ученикот. Во оваа статија, јас воведам формула за пресметување на пондерираниот просек игнорирајќи ги белешките во Excel.
Тежинскиот просек игнорира нула 1

Пресметајте ги пондерираните игнорирачки празни места


стрела сино десен меур Пресметајте ги пондерираните игнорирачки празни места


Изберете празно клетка на која сакате да го поставите резултатот и внеси ја оваа формула =SUMPRODUCT(A2:A5,$B$2:$B$5)/SUMPRODUCT(--(A2:A5<>""),$B$2:$B$5), и притиснете го копчето Enter. Погледнете го екранот:
Тежинскиот просек игнорира нула 2

Во формулата, A2: A5 е одделенска евиденција, B2: B5 е бројот на случаи. Можете да ги промените колку што ви требаат.

Совет.Ако сакате брзо да ги сумирате / броите / просечните видливи ќелии, обидете се да ги користите Kutools за Excel Функции на Kutools како што е прикажано на следнава слика од екранот. Таа е целосна функција без ограничување во 60 дена, молам преземете и сега имате бесплатен пробен период.

doc сублимиран


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.