Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да комбинирате повеќе работни книги со една работна книга во Excel?

Дали некогаш сте заглавени кога треба да комбинирате повеќе работни книги во една работна книга во Excel? Најстрашно е што работната книга што треба да ја комбинирате содржи повеќе работни листови. Може ли некој да предложи добар начин да се справи со овој проблем?

Комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со VBA

Комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со команда за движење или копирање

Лесно комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со Kutools за Excel


Лесно комбинирајте повеќе работни листови / работни книги во еден работен лист / работна тетратка:

Комбинирајте повеќе работни листови или работни книги во еден работен лист или работна книга може да биде огромна задача во вашата секојдневна работа. Но, ако имаш Kutools за Excel, неговата моќна алатка - Комбинираат може да ви помогне брзо да комбинирате повеќе работни листови, работни книги во еден работен лист или работна книга. Преземете ја целата функција 60-ден бесплатна патека на Kutools за Excel сега!

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со VBA

За квалификувани и професионални програмери, можете да ги користите VBA скриптите за да комбинирате повеќе работни книги во една магистерска работна книга. Можете да се справите со ова со следните чекори:

1. Ставете ги сите работни книги кои сакате да ги комбинирате во истиот директориум. Погледнете го екранот:

2. Стартувај датотека Excel што сакате да ги комбинирате другите работни книги во.

3. Кликнете Инвеститорот > Visual Basic, нов Microsoft Visual Basic за апликации ќе се прикаже прозорецот, кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модулот:

Sub GetSheets()
Path = "C:\Users\dt\Desktop\dt kte\"
Filename = Dir(Path & "*.xls")
 Do While Filename <> ""
 Workbooks.Open Filename:=Path & Filename, ReadOnly:=True
   For Each Sheet In ActiveWorkbook.Sheets
   Sheet.Copy After:=ThisWorkbook.Sheets(1)
 Next Sheet
   Workbooks(Filename).Close
   Filename = Dir()
 Loop
End Sub

Совет: Во горенаведениот код, можете да ја промените патеката до онаа што ја користите.

4. Потоа кликнете doc-merge-повеќе-работни книги-копче копчето за извршување на кодот, и сите работни листови (вклучувајќи ги и работните листови) во работните книги се споени во главната работна книга.

Забелешка: Овој код на VBA може да ги спои целата работна книга во главната работна книга, ако сакате да ги комбинирате наведените работни листови на работните книги, овој код нема да работи.


Комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со команда за движење или копирање

Ако сте дебитант на Microsoft Excel, немате друг избор, туку само треба да ги копирате податоците од секој лист и да ги вметнете во нова работна книга еден по еден и да ја примените командата Move or Copy. Користење на Премести или копирај командата ќе ви помогне да извезувате или копирате една или повеќе работни листови во нова работна книга брзо.

1. Отворете ги сите работни книги кои сакате да ги споите во една работна книга.

2. Изберете ги сите имиња на работен лист на работна книга во табулаторот. Можете да изберете повеќе со држење надолу Ctrl клуч или Префрлат клуч. Десен клик на името на работниот лист и кликнете на Премести или копирај од контекстното мени.

3. Во Премести или копирај дијалог прозорецот, изберете ја главната работна книга за која сакате да ги споите другите работни книги од паѓачката листа Помести ги избраните листови за да резервираш. И потоа наведете ја локацијата на споените работни листови. Погледнете слики од екранот:

4. Потоа кликнете OK. Избраните работни листови се преместени во главната работна книга.

5. Повторете ги чекорите од 2 до 4 за да преместите други работни книги во главната работна книга. Потоа ги комбинира сите работни листови на отворени работни книги во една работна книга. Погледнете слики од екранот:


Лесно комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со Kutools за Excel

За среќа, за новинарите и новите раце на Microsoft Excel, постојат неколку достапни алатки кои ќе ви помогнат брзо да ги комбинирате стотиците работни книги во еден. Функцијата Комбинираат in Kutools за Excel го олеснува комбинирањето на повеќе датотеки на Excel. Апликацијата се користи за ослободување на повторливи и непотребни операции во Excel. Тоа всушност игра важна улога ако мора да се справи со голема количина Excel-датотека во вашата секојдневна работа. Сега, ајде да видиме како да ја добиете оваа функција во комбинирањето на повеќе работни книги.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1. Овозможи Excel и кликнете Kutools More > Комбинираат. Потоа се појавува дијалог за потсетување дека сите комбинирани работни книги треба да се зачуваат и функцијата да не може да се примени на заштитените работни книги, ве молиме кликнете на OK копче.

2. Во Комбинирајте ги работните листови волшебник, одберете Комбинирајте повеќе работни листови од работни книги во една работна книга, а потоа кликнете на Следна копче. Погледнете го екранот:

2. Потоа можете да ги видите сите отворени работни книги и работни листови се наведени во Комбинирајте ги работните листови - Чекор 2 на 3 дијалог-кутија. Кликнете на Додај > датотека / Папка за да додадете други Excel-датотеки или папки кои ги содржат датотеките на Excel ќе ги комбинирате. По изборот на датотеки, кликнете на Следна копче за да оди напред. Погледнете го екранот:

doc спои повеќе работни книги arrow1

3. Во Комбинирајте ги работните листови - Чекор 3 на 3 дијалог прозорецот, молам направете ги следните поставки:

 • 3.1 Можете да ги исклучите сите празно листови од спојување со избирање Скокни од Кога наидувате на празно лист паѓачката листа.
 • 3.2 Проверете го Прв ред на секој работен лист (Коментар) опција за вметнување на информации за работен лист на секој комбиниран работен лист.
 • 3.3 Можете да ги преименувате новите комбинирани работни листови со вметнување на имињата на работната книга пред или по оригиналните имиња на работните листови, или само да ги задржите оригиналните имиња на работните листови со отстранување на Со вметнување на име на работна книга опција.
 • 3.4 Кликнете на Заврши копче.

4. Потоа одберете папка за да ја зачувате комбинираната работна книга и отворете ја директно како што ви треба. Сега сите специфицирани работни книги се комбинираат во една.

Забелешки:

1. Ќе бидете прашани дали сакате да го зачувате ова сценарио. Кликни Да за да зачувате како што ви треба, а потоа внесете го името на сценариото, (видете ги сликите од сликата). По зачувувањето на сценариото, треба само да кликнете Сценарио копчето за да го изберете името на сценариото на волшебникот step2 за да го користите директно.

2. Работните листови во избраните работни книги се споени во нова работна книга, а работните листови се именуваат со името на работната книга пред или по оригиналното име на работниот лист ако сте го провериле Со вметнување на име на работна книга опција. Во меѓувреме, нов работен лист именуван Kutools за Excel се генерира пред сите работни листови, во кои се наведени работните книги со детални информации за секој работен лист. Погледнете го екранот:

3. Ако името на вашиот лист е предолго, можеби името на знаците е поголемо од 31поглавја, комбинираното име нема да биде прикажано и ќе го прикаже само оригиналното име на листот.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Канцеларија јазиче - Прелистување, уредување и управување со книги во Excel:

Office Tab го носи интерфејсот со јазичиња како што се гледа во прелистувачите како Google Chrome, новите верзии на Internet Explorer и Firefox до Microsoft Excel. Тоа ќе биде алатка за заштеда на време и неоправдано во вашата работа. Видете подолу демо:

Кликни за бесплатен пробен период на Office Tab!

Табела за Office за Excel

Демо: Лесно комбинирајте повеќе работни книги со една работна книга со Kutools за Excel
Поврзани написи:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Dezignext Technologies · 4 days ago
  I like using this technique better than using traditional "3D Formula" techniques in Excel.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jonel · 1 months ago
  Note: This VBA code can merge the entire workbooks into the master workbook, if you want to combine specified worksheets of the workbooks, this code will not work.

  Can we have the module for VBA that above scene will work,
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   crystal · 3 days ago
   Hi Jonel,
   The following code can help you solve the problem. You need to replace folder path and "Sheet1, Sheet3" with the specified folder path and worksheets as you need.

   Sub MergeSheets2()
   Dim xStrPath As String
   Dim xStrFName As String
   Dim xWS As Worksheet
   Dim xMWS As Worksheet
   Dim xTWB As Workbook
   Dim xStrAWBName As String
   Dim xI As Integer
   On Error Resume Next

   xStrPath = " C:\Users\DT168\Desktop\KTE\"
   xStrName = "Sheet1,Sheet3"

   xArr = Split(xStrName, ",")

   Application.ScreenUpdating = False
   Application.DisplayAlerts = False
   Set xTWB = ThisWorkbook
   xStrFName = Dir(xStrPath & "*.xlsx")
   Do While Len(xStrFName) > 0
   Workbooks.Open Filename:=xStrPath & xStrFName, ReadOnly:=True
   xStrAWBName = ActiveWorkbook.Name
   For Each xWS In ActiveWorkbook.Sheets
   For xI = 0 To UBound(xArr)
   If xWS.Name = xArr(xI) Then
   xWS.Copy After:=xTWB.Sheets(xTWB.Sheets.count)
   Set xMWS = xTWB.Sheets(xTWB.Sheets.count)
   xMWS.Name = xStrAWBName & "(" & xArr(xI) & ")"
   Exit For
   End If
   Next xI
   Next xWS
   Workbooks(xStrAWBName).Close
   xStrFName = Dir()
   Loop
   Application.ScreenUpdating = True
   Application.DisplayAlerts = True

   End Sub
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Chris · 2 months ago
  When I run this, each sheet in the new workbook is being named based off of the sheet names of the original document rather than the filenames. Any idea what I might be doing wrong?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   crystal · 3 days ago
   Hi Chris,
   If you want to distinguish which worksheets in the master workbook came from where after merging, please apply the below VBA code to solve the problem.

   Sub MergeWorkbooks()
   Dim xStrPath As String
   Dim xStrFName As String
   Dim xWS As Worksheet
   Dim xMWS As Worksheet
   Dim xTWB As Workbook
   Dim xStrAWBName As String
   On Error Resume Next
   xStrPath = "C:\Users\DT168\Desktop\KTE\"
   xStrFName = Dir(xStrPath & "*.xlsx")
   Application.ScreenUpdating = False
   Application.DisplayAlerts = False
   Set xTWB = ThisWorkbook
   Do While Len(xStrFName) > 0
   Workbooks.Open Filename:=xStrPath & xStrFName, ReadOnly:=True
   xStrAWBName = ActiveWorkbook.Name
   For Each xWS In ActiveWorkbook.Sheets
   xWS.Copy After:=xTWB.Sheets(xTWB.Sheets.Count)
   Set xMWS = xTWB.Sheets(xTWB.Sheets.Count)
   xMWS.Name = xStrAWBName & "(" & xMWS.Name & ")"
   Next xWS
   Workbooks(xStrAWBName).Close
   xStrFName = Dir()
   Loop
   Application.ScreenUpdating = True
   Application.DisplayAlerts = True
   End Sub
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Owen · 5 months ago
  It didnt work for me then I realized my files are .xlsx, so added the missing "x" to the Filename line.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Justin · 8 months ago
  This worked for me but I had to make sure I have to put "\" at the end of my path. Initially, I didn't have it and it wouldn't work.