Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да добиете ред или колона писмо од тековната ќелија во Excel?

Дали некогаш сте се обиделе да добиете ред или колона писмо од тековната ќелија во Excel, како што е прикажано на екранот подолу? Еве, јас воведам некои формули за брзо да ја добиете буквата со букви или колона од активната ќелија.

Добијте ред на букви или колони од сегашната ќелија


Добијте ред на букви или колони од сегашната ќелија


Добијте буква од редот на тековната ќелија

Копирајте една од следните формули, ставете ја во активната ќелија и притиснете го копчето Enter за да ја добиете релативната буква.

= CHAR (ред () + 64)

= ЛЕВО (АДРЕСА (1, ROW (), 2), 1 + (ред ()> 26))

doc добие колона со буква 1

Добијте го писмото од колоната од сегашната ќелија

Копирајте една од следните формули, ставете ја во активната ќелија и притиснете го копчето Enter за да ја добиете релативната буква.

= CHAR (COLUMN () + 64)

= ЛЕВО (АДРЕСА (1, COLUMN (), 2), 1 + (COLUMN ()> 26))

doc добие колона со буква 2


Можеби сте заинтересирани за ова:

Транспонирај опсегдобра идеја2

Kutools за Excel's Транспонирај опсег функцијата може брзо да го претвора колонот / редот до опсег, и обратно.
Doc1


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Y. · 11 months ago
  This only works from A->Z, when you go with two caracters, it stops working :(
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Scott · 7 months ago
   Ugh. I just figured that out as well.

   Any idea how to fix for Column AA and onward?
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    George · 5 months ago
    =LOWER(SUBSTITUTE(ADDRESS(1,COLUMN(),4),"1","")) - small letters

    or

    =SUBSTITUTE(ADDRESS(1,COLUMN(),4),"1","") - caps