Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како брзо да се брои изгледот во секој 15 минута во Excel?

Еве листа на време за записите за повикување во лист. Во овој случај, сакам да ги бројам времињата на повикувачките записи во секој 15 минута како што е прикажано на екранот подолу, дали имате некоја добра идеја?
doc брои секој 15 минути 1

Брои пати секој 15 минути со формула и Pivot Табела


Брои пати секој 15 минути со формула и Pivot Табела


За да ги броите времињата на евиденција во секој 15 минута, прво треба да користите некои формули, а потоа да креирате своја табела.

1. Прво, треба да го пресметате вкупниот број на квартали во еден ден. Можете да креирате опсег на ќелии како што е прикажано на екранот за прикажување, и напишете ја формулата = B2 * C2 0r директно тип = 24 * 4 in ќелија D2, тип = 1 / D2 или = 1 / 96 во ќелијата E2.
doc брои секој 15 минути 2

2. Потоа одберете празно ќелија до податоците на времето, внесете ја оваа формула = INT (A4 / $ E $ 2) * $ E $2, E2 е клетката што ја користите формулата = 1 / 96 во горниот чекор. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 3

3. Повлечете го Автоматското пополнување надолу за да ја примените оваа формула на другите ќелии. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 4

4. Во следната колона, колона В, внесете 1 во клетките покрај формулите. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 5

5. Изберете опсег, вклучувајќи заглавија, и кликнете Вметнете > PivotTable. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 6

6. Во Креирај PivotTable дијалогот, одберете да ја поставите Pivot Table во нов лист или постоечки лист. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 7

7. клик OK, а потоа и во Полиња на PivotTable окно, додадете Кога колона (формула колона) до Ред листа и додадете Брои колона (бројот 1 колона) до ВРЕДНОСТИ листа. Погледнете го екранот:
doc брои секој 15 минути 8

Сега времињата на повици се бројат во секој 15 минута.
doc брои секој 15 минути 9


Брои по боја

Во некои случаи, може да имате низа размивки со повеќе бои, и она што го сакате е да ги броите / сумирате вредностите базирани на иста боја, како можете брзо да пресметате?
со Kutools за Excel's Брои по боја, можете брзо да направите многу пресметки по боја, а исто така може да генерирате извештај за пресметаниот резултат.
doc смета по боја


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.