Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да броиме низи со водечки нули во Excel?

На пример, тука се и некои жици со различен број на водечки нули. Општо земено, користењето на функцијата COUNTIF ќе ги брои низите без водечки нули, но тука сакам да ги броиме истите податоци со водечките нули како што е прикажано подолу.
doc брои низа со водечка нула 1

Број жици со водечки нули


Број жици со водечки нули


За да броиме неколку низи со водечки нули, можете да ги користите овие формули.

Изберете ја ќелијата до вредностите, и внесете ја оваа формула = SUMPRODUCT (- ($ A $ 2: $ A $ 10 = A2)), притиснете Внесете клуч и повлечете ја рачката за повлекување надолу за да ги пополните формулите.
doc брои низа со водечка нула 2

совети:

(1) Формулата = SUM (АКО ($ A $ 2: $ A $ 10 = A2,1,0)) исто така може да брои жици со водечки нули, но треба да притиснете Shift + Ctrl + Enter клучеви.

(2) Ако сакате да ги отстраните водечките нули од низи, можете да го примените Отстрани водечки нули карактеристика на Kutools за Excel. Таа е целосна функција без ограничување во 60 дена, молам преземете и сега имате бесплатен пробен период. Погледнете слики од екранот:
doc брои низа со водечка нула 3

doc брои низа со водечка нула 4 doc стрелка десно doc брои низа со водечка нула 5Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.