Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отворам сите работни листови и листови во Excel?

Оваа статија нуди неколку методи за да ги прикаже сите скриени листови и работни листови во Excel чекор по чекор.

 1. Прикажете ги сите скриени работни листови еден по еден во Excel
 2. Прикажете ги сите скриени работни листови со VBA код
 3. Откријте ги сите скриени работни листови од Kutools за Excel со еден клик
 4. Прикажете ги сите скриени работни листови со функција за преглед на Скриени листови за видливост
 5. Прикажете ги сите скриени работни листови од Kutools за Excel

Вклучи Скриена лист за видливост - Еден клик за да ги откријат сите скриени листови, и еден клик за да се врати скриено

Со помош на копчето за превртување Работни листови обезбедени од Kutools for Excel, можете да кликнете за да ги прикажете сите скриени работни листови во активната работна книга и повторно да го кликнете за да ги вклучите сите скриени работни листови да бидат невидливи. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!
Клучот за рекламирање покажува скриени листови

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Прикажете ги сите скриени работни листови еден по еден во Excel


Можеме да го примениме Прикажи го листот функција за прикажување на скриен работен лист во еден момент во Excel. Ве молиме направете го следното:

1. Кликнете Насловна > Формат > Скриј и обележи > Прикажи го листот. Погледнете го екранот:
Забелешка: Исто така, можете да кликнете со десното копче на кое било од имињата на листовите во лентата со јазичиња на листот, и одберете Откријте од контекстното мени.

2. Сега сите скриени работни листови се наведени во Откријте дијалог-кутија. Изберете работниот лист што сакате да го покажете, а потоа кликнете на OK копче.

3. Потоа се прикажува избраниот скриен лист. Повторете го горниот чекор 2 за да ги прикажете сите прикажани листови еден по еден.

Забелешка: Прикажи ги сите скриени работни листови не е толку едноставно како што може да биде, додека има стотици скриени листови треба да се демонстрираат. Можеби ќе треба да кликнете на глувчето стотици пати за повторување на операциите. Ако сакате да добиете полесен начин, ве молиме да го направите според постапките што ги даваат следните методи.


Прикажете ги сите скриени работни листови со VBA код

Следниот краток VBA код, исто така, може да ви помогне да ги прикажете сите скриени листови во исто време.

1. Држете го Alt + F11 клучеви во Excel, и го отвора Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и ставете го следното макро во Прозорецот за модули.

Sub UnhideAllSheets()
	Dim ws As Worksheet

	For Each ws In ActiveWorkbook.Worksheets
		ws.Visible = xlSheetVisible
	Next ws

End Sub

3. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на ова макро. И скриените листови ќе бидат прикажани одеднаш.


Откријте ги сите скриени работни листови од Kutools за Excel со еден клик

Kutools за Excel Прикажи ги сите скриени листови функција може да ви помогне лесно да ги прикажете сите скриени листови со само еден клик.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!

Кликнете Kutools > Прикажи / Сокриј > Прикажи ги сите скриени листови, видете го екранот:

Потоа, сите скриени листови се прикажани одеднаш. Погледнете го екранот:

Забелешка: Бројот што се прикажува по функцијата го покажува вкупниот број на скриени работни листови во вашата работна книга. Ако нема скриен работен лист, функцијата ќе се претвори во сива боја и не може да се кликне.

Со оваа корисна Прикажи ги сите скриени листови функција, можете да ги прикажете сите скриени работни листови со само еден клик во Excel. Имајте бесплатен пробен период!


Прикажете ги сите скриени работни листови со функција за преглед на Скриени листови за видливост

Kutools за Excel, исто така, обезбедува корисна Работни листови (Вклучи Скриена скрипта за видливост на работните листови) функција за прикажување или скривање на сите скриени работни листови со само еден клик во активната работна книга.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!

Под Kutools табот, ве молиме кликнете на Лист копчето за прикажување на сите скриени работни листови, и кликнете на Работни листови повторно да го вратите скриениот статус.

Работни листови ја менува видливоста на работните листови. Еден клик за да ги прикаже сите скриени листови, и уште еден клик за да ги скрие повторно. Имајте бесплатен пробен период!


Прикажете ги сите скриени работни листови од Kutools за Excel

Понекогаш над методите не може да се прикажат скриените работни листови. Тоа е затоа што овие работни листови се многу скриени. Во оваа ситуација, можете да го примените функцијата Скриј / Неоствари книги и листови на Kutools за Excel за брзо да ги прикажат.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!

1. Кликнете Kutools > Прикажи / Скриј > Скриј / обележи ги работните книги и листови.

2. Во дијалогот Скриј / Откриј ги работните текови и листови, кликнете за да ја одберете активната работна книга и кликнете на Прикажи ги сите копчето во Листови секција. Погледнете го екранот.

Сега сите скриени работни листови, вклучувајќи ги и многу скриените, се прикажуваат во најголемиот дел. Ве молиме затворете го дијалогот колку што ви треба.

Скриј / обележи ги работните книги и листови скриј или обележете неколку работни книги за отворање и работни листови во најголемиот дел, вклучувајќи ги и многу скриените. Имајте бесплатен пробен период!


Откријте ги сите скриени работни листови од Kutools за Excel со еден клик

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!

Поврзани статииПрепорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jO · 1 years ago
  Nice but can't scroll using mouse wheels. Very bad UX.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Prafull · 1 years ago
  Thanks a Lot for Sharing VB COde
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Steph · 2 years ago
  This is very helpful. Thanks!

  Is there VBA code I can use to unhide all hidden rows/columns across all tabs at once?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  aromAz · 2 years ago
  this thread is very helpful. Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tony G · 2 years ago
  Nice Job!!!!
  I unhide all sheets in one shot!!! cool!!!!!

  Tkz

  Unhide multiple sheets!!!!

  Unhide all hidden worksheets by VBA code

  The following short VBA code also can help you display all of the hidden sheets at the same time.

  1. Hold down the Alt + F11 keys in Excel, and it opens the Microsoft Visual Basic for Applications window.

  2. Click Insert > Module, and paste the following macro in the Module Window.


  Sub UnhideAllSheets()
  Dim ws As Worksheet

  For Each ws In ActiveWorkbook.Worksheets
  ws.Visible = xlSheetVisible
  Next ws

  End Sub

  3. Press the F5 key to run this macro. And the hidden sheets will be displayed at once.