Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да изберете случајни ќелии од листата во Google листови?

Оваа статија, ќе воведам неколку начини за избор на случајни ќелии од листата во Google листови и лист на Excel.

Изберете случајни ќелии од листата во Google листови со формула

Изберете случајни ќелии од списокот во работниот лист на Excel со Kutools за Excel


Изберете случајни клетки од опсег на ќелии во работниот лист:

Kutools за Excel обезбедува моќна карактеристика - Сортирајте го опсегот случајно што може да ви помогне брзо да одберете било која клетка по случаен избор колку што ви треба.

Документите на doc google сортираат по случаен избор 5

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Изберете случајни ќелии од листата во Google листови со формула

Применувајќи ја формулата подолу за да извлечете некои клетки по случаен избор во Google листови, направете го следново:

1. Внесете ја оваа формула: =ArrayFormula(VLOOKUP(QUERY(UNIQUE(RANDBETWEEN(ROW(INDIRECT("A1:A"&COUNTA(A:A)*10))^0,COUNTA(A:A))),"limit 4"),{ROW(INDIRECT("A1:A"&COUNTA(A:A))),FILTER(A:A,A:A<>"")},2,0)) во празно клетка каде што сакате да го добиете резултатот, а потоа притиснете Внесете клуч за да го добиете секое име.

Забелешка: Во горниот код, А: А е колоната со име што сакате да ги извлечете имињата од, ограничи 4 значи 4 имиња ќе бидат извлечени по случаен избор, можете да ги промените колку што ви требаат.

2. Потоа повлечете ја рачката за пополнување надолу во ќелиите за да ги извадите сите четири имиња, видете го екранот:

Документите на doc google сортираат по случаен избор 1

Забелешка: Можете да притиснете Ctrl + R секој пат да ги собираме нови имиња по случаен избор.


Изберете случајни ќелии од списокот во работниот лист на Excel со Kutools за Excel

Ако треба да изберете клетки случајно во лист на Excel, Kutools за Excel"S Сортирајте го опсегот случајно функција може да ви помогне да се справи со оваа работа со леснотија.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното:

1. Одберете ја листата на податоци од која сакате да одберете случајни ќелии и потоа кликнете Kutools > Опсег > Сортирајте го опсегот случајно, видете го екранот:

Документите на doc google сортираат по случаен избор 2

2. Во Сортирајте го опсегот случајно дијалог прозорецот, под изберете табот, внесете го бројот што сакате да го одберете во ќелијата Број на клетки за избор полето за текст, а потоа одберете Изберете случајни клетки во Изберете тип листа, видете го екранот:

Документите на doc google сортираат по случаен избор 3

3. Потоа кликнете Ok копчето и одреден број на ќелии се избрани по случаен избор одеднаш, видете го екранот:

Документите на doc google сортираат по случаен избор 4

Кликни за да преземете Kutools за Excel и бесплатен пробен период Сега!Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.