Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните дупликатните редови во Excel?

Повеќето од вас може да се соочат со тешкотии дека во вашиот лист има многу дупликати редови, и треба да ги отстраните и да ги задржите уникатните редови. Во овој случај, како можете да ги отстраните дупликатните редови брзо? Оваа статија ќе воведе некои лесни начини да ги отстраните дупликатните редови во Excel за вас.

Отстрани дупликати редови во Excel со Отстранете ги дупликатите

Отстрани дупликати редови во Excel со Kutools за Excel

Препорачани алатки за продуктивност за Excel

Канцеларија јазиче: Донесете моќни табови до Office (вклучете Excel), исто како Chrome, Safari, Firefox и Internet Explorer. Заштедете половина од времето и намалете илјадници кликнувања за глувчето за вас. 30-ден Неограничен бесплатен пробен период

Kutools за Excel: Зачувајте 71% од вашето време и решавајте 82% Excel проблеми за вас. 300 + напредните алатки дизајнирани за сценарио за 1500 +, го прават Excel многу лесно и веднаш ја зголемуваат продуктивноста.60-ден Неограничен бесплатен пробен период


стрела сино десен меур Отстрани дупликати редови во Excel со Отстранете ги дупликатите


Ако претпоставиме дека го имате следниов опсег кој содржи неколку дупликати редови, за да отстраните дупликати редови од работниот лист во Excel, можете да ги следите следниве чекори:

doc-remove-duplicate-row-excel-1

1. Изберете опсег што сакате да ги отстраните дупликатите редови. Ако сакате да ги избришете сите дупликати редови во работниот лист, само задржете го копчето Ctrl + A за да го изберете целиот лист.

2. На податоци табот, кликнете Отстранете ги дупликатите во Алатки за податоци група.

doc-remove-duplicate-row-excel-2

3. Во Отстранете ги дупликатите дијалогот, оставете ги сите полиња за проверка под Колумни полето за листа, и ако вашите податоци содржат заглавија, ве молиме проверете Моите податоци имаат заглавија опција. Погледнете го екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-3

4. Потоа кликнете OK, веднаш ќе се појави полето за брзо известување за да ви го открие резултатот за отстранување, а сите идентични редови се отстранети, освен за првиот идентичен ред. Погледнете го екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-4

Забелешка: Со оваа функција, исто така можете да ги отстраните редовите со исти вредности во одредени колони. За да го направите ова, само треба да ги проверите колумните што сакате да ги отстраните дупликатните вредности во Отстранете ги дупликатите дијалог во чекор 3.


стрела сино десен меур Отстрани дупликати редови во Excel со Kutools за Excel

Ако имате Kutools за Excel, Со Изберете дупликати и единствени ќелии алатка, можете прво да ги изберете дупликатите редови, а потоа избришете ги одеднаш.

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Земи го сега.

Ако сте го инсталирале Kutools за Excel, ве молиме направете ги следниве чекори:

1. Изберете го опсегот што сакате да ги отстраните дупликатите редови.

2. Кликнете Kutools > Одберете Tools > Изберете дупликати и единствени ќелии, видете го екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-5

3. Во Изберете дупликати и единствени ќелии дијалог прозорецот, одберете Дупликати (освен 1 st) or Сите дупликати (вклучително и 1) како што ви треба. И потоа проверете Изберете цели редови опција. Погледнете го екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-6

4. Потоа кликнете OK, сите дупликати редови се избираат како што следат сликите на екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-7 doc-remove-duplicate-row-excel-8
Изберете дупликати редови освен првиот Изберете дупликати редови вклучувајќи го и првиот

5. И потоа ставете го курсорот во избраниот ред, десен клик и изберете Избриши од контекстното мени, видете го екранот:

doc-remove-duplicate-row-excel-9

6. И ќе ги добиете следниве резултати:

doc-remove-duplicate-row-excel-10 doc-remove-duplicate-row-excel-11
Отстрани идентични редови освен првиот Отстрани идентични редови вклучувајќи го и првиот

За да дознаете повеќе за оваа алатка за избирање дупликат и уникатни ќелии ...


Поврзани написи:

Како да се отстранат дупликатите и да се замени со празно клетки во Excel?


Препорачани алатки за продуктивност

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 71%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 82% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Zam · 5 years ago
  Thanks buddy, it worked fine for me.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Susan McBay · 5 years ago
  Many thanks for this very helpful information! It saved me a lot of time!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Daniejm · 5 years ago
  I have KuTools installed, but am not seeing the "Select Duplicate & Unique Cells" option under Select Tools. Is this an obselete feature?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Vikas · 5 months ago
   Hi, I completely understand your question. This was the same problem with me in excel.

   And then I got a YouTube channel ( Learn With Lokesh Lalwani) I always learn everything about the excel this channel. I would like to suggest that you can also learn from this channel.

   Thanks