Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да отворите конкретна папка Outlook од Excel?

Дали некогаш сте се обиделе да отворите одредена папка Outlook од Excel датотеката, како што се отворање на папката Inbox, папка Contacts или било која друга папка? Оваа статија, ќе разговарам за тоа како да отворите посакувана папка Outlook од Excel работната книга?

Отворете ја специфичната папка Outlook од Excel-датотеката со VBA-код


Отворете ја специфичната папка Outlook од Excel-датотеката со VBA-код

Следниот VBA код може да ви помогне да отворите одредена папка Outlook од работниот лист на Excel, ве молиме да го направите следново:

1. Во Excel, држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и ставете ја следната макро во Модул прозорец.

VBA код: Отворете одредена папка Outlook од датотеката Excel:

Sub OpenOutlookFolder()
  Dim xOutlookApp As Outlook.Application
  Dim xNameSpace As Outlook.Namespace
  Dim xFolder As Outlook.Folder
  Dim xFolderType As OlDefaultFolders
  On Error Resume Next
  Set xOutlookApp = New Outlook.Application
  Set xNameSpace = xOutlookApp.Session
  Set xFolder = xNameSpace.GetDefaultFolder(olFolderInbox)
  xFolder.Display
  Set xFolder = Nothing
  Set xNameSpace = Nothing
  Set xOutlookApp = Nothing
  Exit Sub
End Sub

Забелешка: Во горенаведениот код, можете да го промените Inbox во Постави xFolder = xNameSpace.GetDefaultFolder (olFolderInbox) скрипта на која било друга име на папка што сакате да ја отворите.

3. Потоа кликнете алатки > Референци во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, во исфрлен надвор Референци-Project1 дијалог прозорецот, проверете Библиотека на Microsoft Outlook објект опција од Достапни референци листа, видете го екранот:

doc отворена Outlook папка 1

4. И потоа, кликнете OK за да го затворите дијалогот, и притиснете F5 клуч за извршување на овој код, и одредената папка Outlook ќе биде отворена веднаш.Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.