Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните сите макроа во Excel?

Понекогаш снимате и креирате макроа во Excel или добивате работни книги со макроа. Во некои случаи, ќе треба да ги отстраните сите макроа од работната книга. Еве ние ќе споделиме два начини да ги избришеме сите макроа во Excel погодно и брзо.

Отстранете ги сите макроа со макро команда

Лесно да ги отстраните сите макроа од тековната работна книга со Kutools за Excel

Серијата ги отстрани сите макроа од повеќе работни книги со Kutools за Excel


Отстранете ги сите макроа со макро команда


Обично можеме да ги отстраниме макроата еден по еден со команда Макро во Excel.

Чекор 1: Ве молиме кликнете Види > Макроа > Преглед на макроа, видете го екранот:

doc-remove-macro1

Чекор 2: Тогаш ќе влезете во Макро дијалог-кутија. Изберете макро кој сакате да го избришете и одберете Сите отворени работни книги од паѓачката листа во Макроа во област. Погледнете го екранот:

doc-remove-macro2

Чекор 3: Кликнете на Избришете копчето и избраното макро е избришано и можете да ги повторите чекорите 2 и чекор 3 за да ги отстраните другите макроа еден по еден.

Оваа макро команда може да избрише само еден макрос секој пат. Иако не е потребно да го затворите дијалоговото поле Macro, ние треба да ги избришеме сите макроа еден по еден со глувчето кое се повторува. Ќе биде во ред за неколку макроа, но мора да биде мачно да ги отстраните бројните со овој метод.


Отстранете ги сите макроа од тековната работна книга со Kutools за Excel

Kutools за Excel's Отстрани ги сите макроа овозможува да се отстранат сите макроа во целата работна книга во исто време со само еден клик.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1: Кликни Kutools > Избришете > Отстрани ги сите макроа, видете го екранот:

2. Потоа се појави брзо кутија за да ви кажам дека сите макроа се успешно отстранети, кликнете на копчето Во ред.

избриши макрос1

Забелешка: Ако Доверба пристап до VBA проект објект модел опцијата не е овозможена во вашата работна книга, ќе се појави дијалог-кутија за да ве потсетам да ја овозможите оваа опција прво пред да ги отстраните сите макроа од тековната работна книга.

избриши макрос1

Ако сакате да имате судење на Отстрани ги сите макроа функцијата, ве молиме одете на бесплатно симнување и прво инсталирајте го софтверот, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Серијата ги отстрани сите макроа од повеќе работни книги со Kutools за Excel

Покрај отстранување на сите макроа со работна книга Kutools за Excel, исто така можете да серија се отстранат сите макроа од повеќе работни книги одеднаш со Серија Отстрани ги сите макроа корист на Kutools за Excel.

1. клик Kutools > Избришете > Серија Отстрани ги сите макроа за да ја овозможите оваа алатка.

2. Во Отстрани ги сите макроа дијалогот, можете да ги видите сите отворени работни книги се прикажани во полето за дијалог. Ако сакате да ги отстраните сите макроа од други работни книги, ве молиме кликнете на Додај копчето, а потоа кликнете датотека or Папка опција за да ги изберете работните книги што ви се потребни за да ги отстраните макроата. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете да кликнете на копчето за отстранување на непотребната работна книга.

3. Сега сите избрани работни книги се прикажани во Отстрани ги сите макроа дијалог прозорецот, ве молиме кликнете на OK копчето за да започнете со отстранување. Погледнете го екранот:

4. Потоа се појавува дијалог-кутија за да ви кажам колку Макроа се отстранети, кликнете на OK копче.

Сега сите макроа во избраните работни книги се отстрануваат успешно. И ќе добиете нова работна книга со извештајот од листата за отстранување внатре.


Отстрани ги сите Макроа во Excel со Kutools за Excel

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Препорачани алатки за продуктивност за Excel

kte tab 201905

Kutools за Excel ви помага секогаш да ја завршите работата пред време и да издвоите од толпата

 • Повеќе од 300 моќните напредни функции, дизајнирани за 1500 работните сценарија, со што се зголемува продуктивноста од страна на 70%, ќе ви даде повеќе време да се грижите за семејството и да уживате во животот.
 • Повеќе нема потреба од меморирачки формули и VBA кодови, од сега па натаму му го давате мозокот.
 • Стани Ексел експерт во 3 минути, Сложени и повтори операции може да се направи во секунди,
 • Намалување на илјадници операции со тастатура и глушец секој ден, велат збогум на професионални болести сега.
 • 110,000 високо ефективни луѓе и избор на 300 + светски познати компании.
 • 60-ден целосни карактеристики бесплатен пробен период. 60-ден гаранции за враќање на парите. 2 години на бесплатна надградба и поддршка.

Преведува со прелистување и уредување на јазичиња до Microsoft Office, далеку посилни од јазичињата на прелистувачот

 • Office Tab е наменета за Word, Excel, PowerPoint и други канцелариски апликации: издавач, пристап, Visio и Project.
 • Отворете и креирајте повеќе документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Ја зголемува вашата продуктивност од страна на 50% и ги намалува стотиците кликнувања за глувчето за вас секој ден!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gianni Ghidossi · 5 years ago
  Hallo,

  1) witch ExtendeOffice product is compatible with Office 2003 ?

  2) have you edu discount for student and teacher ?

  3) witch product work in Italian language ?

  Tanks' for answering and a nice 2014!

  gianni_ghidossi@swissonline.ch
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   jaychivo2 · 5 years ago
   [quote name="Gianni Ghidossi"]Hallo,

   1) witch ExtendeOffice product is compatible with Office 2003 ?

   2) have you edu discount for student and teacher ?

   3) witch product work in Italian language ?

   Tanks' for answering and a nice 2014!

   gianni_ghidossi@swissonline.ch[/quote]
   Hello, Kutools for Excel is not compatible with Office 2003. For edu discount for student and teacher, please send an email at sales@extendoffice.com.

   :-)