Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја поделите работната книга за да ги одделите Excel-датотеките во Excel?

Можеби ќе треба да поделите голема работна книга за да ги одделите датотеките на Excel со зачувување на секој работен лист од работната книга како индивидуална Excel-датотека. На пример, можете да ја поделите работната книга во повеќе одделни датотеки на Excel и потоа да ја предадете секоја датотека на различна личност за да ја справи. Со тоа, можете да добиете одредени лица да се справат со одредени податоци и да ги чувате вашите податоци безбедно. Оваа статија ќе воведе начини да се подели голема работна книга за одделување на датотеките на Excel врз основа на секој работен лист.

 1. Разделете работна книга за да ги одделите датотеките на Excel со копирање и вметнување
 2. Поделете работна книга за да ги одделите Excel датотеките со функција за преместување или копирање
 3. Поделете работна книга за да ги одделите датотеките на Excel со VBA код
 4. Поделете работна книга за лесно одделување на датотеките Excel / PDF / CSV / TXT со Kutools for Excel

Брзо поделите работна книга за да ги одделите Excel / PDF / TXT / CSV датотеките во Excel

Нормално можеме да ја поделиме работната книга на одделни датотеки на Excel со Премести или копирај функција во Excel. Но, Kutools за Excel Сплит работна книга алатка може да ви помогне лесно да ја поделите работната книга и да ја зачувате секој работен лист како посебна PDF / TEXT / CSV датотека или работна книга во Excel. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!
ad split workbook excel

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Разделете работна книга за да ги одделите датотеките на Excel со копирање и вметнување


Вообичаено, со користење Копирајте команда и Ставете командата може рачно да зачува работна книга како посебна датотека Excel. Прво, одберете ја целата работна лист што сакате да ја зачувате како посебна датотека, креирајте нова работна книга, а потоа ставете ја во новата работна книга, на крајот го зачувува.

Ова е лесен за користење, ако треба да се подели само неколку работни листови како одделни датотеки. Сепак, мора да биде одземаат многу време и мачна да раскинат многу работни листови со рачно копирање и вметнување.


Поделете работна книга за да ги одделите Excel датотеките со функција за преместување или копирање

Овој метод ќе ја претстави функцијата "Премести или копирај" за да ги премести или копира избраните листови во нова работна книга и да ја зачува како посебна работна книга. Ве молиме направете го следното:

1. Изберете ги листовите во ливчето за јазичиња, десен клик и одберете Премести или копирај од контекстното мени. Погледнете го екранот:

Забелешка: Холдинг Ctrl клуч, можете да изберете повеќе нејасни листови со кликање на нив еден по еден во лентата за јазичиња на листот; држи Префрлат клуч, можете да изберете повеќе соседни листови со кликање на првиот и последниот во лентата за јазичиња.

2. Во дијалогот за движење или копирање, одберете (нова книга) од Да книга паѓачката листа, проверете Направете копија опција, и кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Сега сите избрани листови се копираат во нова работна книга. Кликни датотека > Зачувај да ја зачувате новата работна книга.


Поделете работна книга за да ги одделите датотеките на Excel со VBA код

Следниот VBA код може да ви помогне брзо да ги поделите повеќе работни листови од тековната работна книга за да ги одделите датотеките на Excel, ве молиме да го направите следното:

1. Креирајте нова папка за работната книга што сакате да ја поделите, бидејќи поделените датотеки на Excel ќе останат во иста папка како оваа господарска работна книга.

2. Држете го ALT + F11 клучеви во Excel, и го отвора Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

3. Кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Прозорецот за модули.

VBA: Поделете работна книга во повеќе работни книги и зачувајте во истата папка

Sub Splitbook()
'Updateby20140612
Dim xPath As String
xPath = Application.ActiveWorkbook.Path
Application.ScreenUpdating = False
Application.DisplayAlerts = False
For Each xWs In ThisWorkbook.Sheets
  xWs.Copy
  Application.ActiveWorkbook.SaveAs Filename:=xPath & "\" & xWs.Name & ".xlsx"
  Application.ActiveWorkbook.Close False
Next
Application.DisplayAlerts = True
Application.ScreenUpdating = True
End Sub

4. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на овој код. И работната книга е поделена за да ги оддели датотеките на Excel во иста папка со оригиналната работна книга. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако еден од листовите го има истото име со работната книга, оваа VBA не може да работи.


Поделете работна книга за лесно одделување на датотеките Excel / PDF / CSV / TXT со Kutools for Excel

Ако имате Kutools за Excel инсталиран, неговите Сплит работна книга алатка може да се подели повеќе работни листови како посебни датотеки на Excel погодно и брзо со само неколку кликања.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!

1. По инсталирањето Kutools за Excel, Кликнете Kutools More > Сплит работна книга , видете го екранот:

2. Во Сплит работна книга дијалогот, направете ги следните операции:
(1) Сите имиња на работен лист се стандардно проверени. Ако не сакате да разделите некои од работните листови, можете да ги отштиклирате;
(2) Проверете го Зачувај тип опција;
(3) Од Зачувај како тип паѓачкото, одберете еден тип на датотека што сакате да го поделите и зачувате.
(4) Потоа кликнете Подели копче.

Забелешка: Ако сакате да избегнете поделба на скриени или бесни работни листови, можете да ја проверите Прескокни ги скриените работни листови or Прескокнете ги белите работни листови кутија.

3. Во дијалогот Browse for Folder, ве молиме наведете дестинациона папка за да ги зачувате посебните датотеки што се делат, и кликнете на OK копче.

Сега проверените работни листови се зачувуваат како нови одделени работни книги. Секоја нова работна книга е именувана со оригиналното име на работната лист. Погледнете го екранот:

Kutools за Excel's Сплит работна книга алатка го олеснува подесувањето на активната работна книга во одделни датотеки на Excel (една датотека содржи еден работен лист), CSV-датотеки, TXT-датотеки или PDF-датотеки како што ви требаат. Можете да поставите да ги прескокнете сите скриени и скриени работни листови. Имајте бесплатен пробен период!


Демо: Поделете или зачувајте ги секој работен лист од една работна книга како одделни датотеки excel / txt / csv / pdf

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ambarella · 14 days ago
  The version vba code is not working right, I have a "macros" file where I keep all my macros and have it open when I'm going to use them, and I'm running this one in the file that I need to be splitted but it splits the macros file.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  User1 · 1 months ago
  Thank you!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  M. Rameez · 3 months ago
  I found this really help full. Thanks! :)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  alfonso · 4 months ago
  getting runtime error 1004
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Web7 · 6 months ago
  Does anyone know how to make this code work for a mac?
  It is showing an error when trying to locate the document.