Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се свртат знаци на вредности во клетките во Excel?

Кога користиме ексел, во работниот лист има и позитивни и негативни броеви. Претпоставувајќи дека треба да ги смениме позитивните броеви на негативни и обратно. Се разбира, можеме рачно да ги смениме, но ако има стотици броеви да се менуваат, овој метод не е добар избор. Дали има некои брзи трикови за да се реши овој проблем?

Вратете го знакот вредности во ќелиите со посебна функција Paste

Вратете го знакот за вредности во ќелиите со код на VBA

Вратете го знакот вредности во ќелиите со Kutools за Excel брзо


Обратете го знакот на сите броеви:

Kutools за Excel"S Променете го знакот за вредности алатка може да ви помогне да ги промените позитивните броеви на негативни и обратно, исто така може да ви помогне да го промените знакот на вредностите и да го поправите заостанувачкиот негативен знак во нормала.

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


стрела сино десен меур Вратете го знакот вредности во ќелиите со посебна функција Paste


Можеме да го смениме знакот на вредности во клетките со Вметни специјално функцијата во Excel, молам направете го следното:

1. Допрете го бројот -1 во празно ќелија и копирајте го.

2. Изберете опсег што сакате да го промените знакот за вредности, кликнете со десното копче и одберете Вметни специјално. Погледнете го екранот:

3. Во Вметни специјално дијалог прозорецот, кликнете сите опции од Ставете и Множете опција од Операција. Погледнете го екранот:

4. Потоа кликнете OK, а сите знаци на броевите во опсегот се обратни.

5. Избришете го бројот -1 колку што ви треба.


стрела сино десен меур Вратете го знакот за вредности во ќелиите со код на VBA

Исто така, можеме да го користиме кодот VBA за да го смениме знакот на вредностите во клетките. Но, ние мора да знаеме како да го добиете VBA да го стори тоа. Ние можеме да го направиме тоа како следните чекори:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да го промените знакот за вредности во ќелиите.

2. Кликнете Инвеститорот > Visual Basic во Excel, нов Microsoft Visual Basic за апликации ќе се прикаже прозорец, или со користење на копчињата за скратеници (Alt + F11) за да го активирате. Потоа кликнете Вметнете > Модули, а потоа копирајте го и поставете го следниов VBA код:

Sub Convert()
Dim C As Range
For Each C In Selection
C.Value = -C.Value
Next C
End Sub

3. Потоа кликнете doc-обратен знак-6 копчето за да го извршите кодот. И знакот на броевите во избраниот опсег одеднаш се промени.


стрела сино десен меур Вратете го знакот вредности во ќелиите со Kutools за Excel брзо

Брзо можеме да го промениме знакот на вредностите Променете го знакот за вредности карактеристика на Kutools за Excel.

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ги промените знаците на броевите.

2. Кликнете Kutools > содржина > Променете го знакот за вредности..., видете го екранот:

3. Во Променете го знакот за вредности дијалогот, проверете го Врати го знакот за сите вредности, видете го екранот:

doc-обратни знаци на вредности5

4. И потоа кликнете OK or Применуваат. Сите знаци на броевите се обратни.

на Променете го знакот за вредности на Kutools за Excel, исто така, може фиксирајте ги негативните знаци заостанати, Цги враќа сите негативни вредности на позитивни и ги промени сите позитивни вредности на негативни. За подетални информации за Променете го знакот за вредности, Ве молиме посетете Променете опис на функцијата за знаци на вредности.

Кликни за преземање и бесплатен пробен период Kutools за Excel сега!


стрела сино десен меур Вратете го знакот за вредности во ќелиите со Kutools за Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Aaron · 1 years ago
  Tried to do the developer option and I get a:
  Run-time error '438':
  Object doesn't support this property or method


  Any ideas?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Taylor · 2 years ago
  I have a mac version of excel and the paste special doesn't allow me to do that :-/ dying.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Bob · 2 years ago
   Yes. Yes it does. Enter "-1" in a cell. Copy that cell. Highlight all the values whose sign you wish to flip. Opt-Cmd-V opens paste special dialog box, choose multiply from the Operations section (I also find it beneficial to choose "values" in the Paste Section rather than "all" to preserve any formatting).
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Emoployee · 3 years ago
  Thx Bro for the useful thread
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Hasan · 3 years ago
  Thank you so much, Sir. You helped me a lot. I hope I can return the favor. Thank you so much.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  CHRISTINE · 3 years ago
  thank you

  i had just posted in the SUN system with the srong month. this has helped me to reverse all the 195 entries within 7 minutes...