Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се подели голем број на клетки со број во Excel?

Понекогаш, можеби ќе треба да го менуваме опсегот на ќелии во Excel брзо. На пример, имам голем број на клетки кои ги содржат цените на групата производи, и сакам да ги поделам сите цени со 2, а сега тука доаѓа прашањето, како можам брзо да дели голем број на клетки со број?

Поделете голем број на клетки со број со функција за вметнување

Поделете голем број на клетки со број со VBA код

Брзо поделијте голем број на клетки со број со Kutools за Excel


Брзо ги дели сите ќелии во опсег со одреден број во најголемиот дел во Excel

Кликнете Kutools > Повеќе > Операција. на Kutools за Excel's Оперативни алатки може да ви помогне брзо да ги поделат сите ќелии во одреден опсег со одреден број во Excel. Погледнете подолу екранот:

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Прочитај повеќе Симнете бесплатен пробен период сега


Поделете голем број на клетки со број со функција за вметнување


На пример, ќе ги поделим сите клетки со број 15, користејќи Вметни специјално функцијата на Excel, можете да ја завршите оваа задача со следните чекори:

1. Внесете го бројот на делител како 15 во празна ќелија и копирајте го.

2. Означете го опсегот за кој сакате да ги делите сите броеви од 15 и кликнете со десното копче, одберете Вметни специјално од менито.

3. Во Вметнете Специјаl дијалогот, кликнете сите опција во Ставете секција, одберете го Подели опција во Операција секција, и конечно кликнете на OK копче.

4. Избришете го бројот 15 што го внесовте претходно.

Сега опсегот на клетки е поделен со 15 во најголемиот дел. Погледнете го екранот:


Поделете голем број на клетки со број со VBA код

Со кодот VBA, исто така, можете да делите клетки од опсег со број автоматски.

1. Изберете опсег што сакате да го делите со број.

2. клик Инвеститорот > Visual Basic, нов Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот ќе се прикаже, кликнете Вметнете > Модули, а потоа внесете го следниов код во Модули:

VBA: Поделете голем број на клетки со број.

Sub DivisionNum()
'Updateby20140128
Dim Rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim xNum As Integer
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
xNum = Application.InputBox("Division num", xTitleId, Type:=1)
For Each Rng In WorkRng
  Rng.Value = Rng.Value / xNum
Next
End Sub

3. Потоа кликнете doc-division-5 копчето за да го извршите кодот. Во полето за дијамант, изберете го опсегот со броеви што сакате да ги поделите со одреден број, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

4. Во вториот дијалог-кутија, внесете го бројот на делител, а потоа кликнете на копчето ОК. Погледнете го екранот:

Сега сите броеви во избраниот опсег се поделени со бројот 15.


Брзо поделијте голем број на клетки со број со Kutools за Excel

Можеби VBA кодот е малку тежок за вас, има ли лесен и брз начин да се справите со оваа работа?

Kutools за Excel : со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

1. Изберете го опсегот со броеви што сакате да ги поделите со одреден број. и потоа кликнете Kutools > Повеќе > Операција, видете го екранот:

3. Во Оперативни алатки дијалог прозорецот, одберете Поделба во Операција кутија, внесете го бројот на делител како што е 15 во Операнд кутија. И можете да ги видите резултатите од Преглед Пане. И, конечно, кликнете на OK or Применуваат копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако сакате да креирате формули, проверете Креирајте формули опција. Ако избраните ќелии вклучуваат формули, и не сакате да ги делите пресметаните резултати од формулата, ве молиме проверете Прескокни ја формулата клетки опција.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Брзо поделијте голем број на клетки со број со Kutools за Excel

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tairy · 1 years ago
  Very helpful -- thank you very much!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Suhas MC · 1 years ago
  Hello Sir,

  I have data in excel and it is all mixed up. Every 60 cells are having one person details and we want this to be copied in separate sheet. The copying is to be row into column.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramona · 2 years ago
  thank you, after multiple fruitless or incomprehensible explanations, YOURS WORKED easily!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  SANGEETA VENKATARAMA · 2 years ago
  Thanks... This is really useful
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Rajesh Cheethirala · 3 years ago
  Very clearly explained. Saved me a lot of time. Thanks a bunch!