Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да мултиплицирате голем број на ќелии со ист број во Excel?

Сметате дека имате бројни броеви, а сега сакате да ги умножите со број 8.7, дали имате ефективни и брзи методи за да се справите со оваа задача?

Умножете ги клетките на опсег со ист број со Специјална функција Paste

Множете ги опсежните клетки со ист број со формула во Excel

Умножете ги опсежните клетки со ист број со / без формула

Конвертирај повеќе време на часови / минути / секунди со автоматско множење на 24 / 1440 / 86400

Лесно конвертирате валути со автоматско множење на последниот курс во Excel

Во принцип, треба да го добиеме најновото среднорочни курсеви помеѓу двата наведени валути, а потоа да го умножиме последниот курс за конвертирање на оригиналната валута во дадената валута. Но, со Kutools за Excel Конверзија на валути алатка, таа автоматски може да го зголеми последниот курс за лесно конвертирање на валути во Excel. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!
ad конверзија на валута 1


стрела сино десен меур Умножете ги опсежните клетки со ист број со функцијата Paste Special

Excel обезбедува брз начин да се примени математичка операција на голем број на клетки. Можете да го користите Вметни специјално функција за да мултиплицираат голем број на клетки со број како што следува:

1. Внесете го бројот 8.7 во празно клетка и копирајте го.

2. Изберете го опсегот во кој сакате да мултиплицирате вредност и кликнете Насловна > Ставете > Вметни специјално. Види го следниов screenshot подолу:

3. Во Вметни специјално дијалог прозорецот, кликнете сите опција во Ставете секција и кликнете Множете опција во Операција секција и кликнете на OK копче. Види ја сликата на екранот погоре

И избраниот опсег ќе се помножи со бројот 8.7. Види го следниов screenshot подолу:


стрела сино десен меур Множете ги опсежните клетки со ист број со формула во Excel

Освен Специјалната функција Paste, исто така може да се примени формула за умножување на голем број на ќелии со ист број во Excel. Ве молиме направете го следното:

1. Изберете празно клетка, вели Cell E1, и напишете ја формулата = A1 * $ D $ 1 (A1 е првата ќелија на опсегот што ќе се множи со ист број, D1 е келијата со наведениот број со кој ќе се размножите), и притиснете го Внесете клучот.

2. Повлечете ќелијата AutoFill на E1 се справува веднаш до Cell G1, а потоа повлечете надолу кон Cell G8. Видете ја сликата погоре.

И сега секоја ќелија во наведениот опсег (A1: C8 во нашиот случај) се множи со 8.7 одеднаш.


стрела сино десен меур Умножете ги опсежните клетки со ист број со / без формула

на операции карактеристика на Kutools за Excel може брзо да примени разни видови на математички операции на голем број на клетки без употреба на формула. Можете да го користите за да мултиплицирате голем број на клетки со број како што следува.

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Изберете го опсегот во кој сакате да мултиплицирате вредност и кликнете Kutools > Повеќе > Операција, видете го екранот:

2. Во Оперативни алатки дијалогот, изберете Множење од Операција кутија, и внесете го бројот 8.7 во Операнд поле, и кликнете на Ok копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако сакате да креирате формули, можете да проверите Креирајте формули опција. Ако избраните ќелии вклучуваат формули, и не сакате да ги умножувате пресметаните резултати од формулите, ве молиме проверете Прескокни ја формулата клетки опција. Погледнете го екранот:


стрела сино десен меурДемо: Множете ги опсежните клетки со ист број со / без формула

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!

Еден клик за конвертирање на повеќе време на часови / минути / секунди со автоматско множење на 24 / 1440 / 86400

На пример, имате време на 2: 23: 42, може да го конвертирате ова време на часови множење на 24 (Или множење на 1440 на минути, множење на 86400 до секунди; со други зборови, можеме да ја примениме формулата = F2 * 24 за конвертирање на времето на часови, = F2 * 1440 на минути, = F2 * 86400 до секунди), а потоа да ја смените формулата ќелија на форматот Број. Но, со Kutools за Excel Конвертирај време алатка, можете да кликнете за да се претвори повеќе податоци за време на часови / минути / секунди само во Excel. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!
реклама конвертира време на часови секунди минути


стрела сино десен меурПоврзани статииПрепорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  KelSch · 4 years ago
  Thank you so much. This saved me a ton of time. :-)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Nadav · 4 years ago
  :D Greate help,
  Thanks.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  New User · 4 years ago
  I am trying to create a formula for a cell and keep getting an error. I want to multiply a cell but i want it to figure different amounts. example: cell A19 i want it to figure cell A17 total if less than 500 multiply cell A18*5, then If cell A17 total is less than 1000 multiply A18*10, then if A17 is less than 1500 multiply A18*15, then if A17 is greater than 1500 multiply A18*20.what i have tried is: IF=(a17
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   khethiwe · 2 years ago
   I am trying to create a formula for a cell and keep getting an error. I want to multiply a cell but i want it to figure different amounts. example: cell A19 i want it to figure cell A17 total if less than 500 multiply cell A18*5, then If cell A17 total is less than 1000 multiply A18*10, then if A17 is less than 1500 multiply A18*15, then if A17 is greater than 1500 multiply A18*20.what i have tried is: IF=(a17[/quote]