Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се најдат единствени / дупликати вредности помеѓу две колони во ексел?

На пример, имам две колони со различна должина пополнети со имиња на учениците, а сега сакам да ги споредите овие две колони за да ги одберете сите вредности во колоната А, но не и во колона Б и да ги одберете сите вредности во колоната Б, но не и во колона А Тоа значи избор на уникатни вредности помеѓу две колони. Ако ги споредим ќелиите со клетки, тоа ќе биде многу време. Дали има некои добри идеи за да ги дознаете сите уникатни вредности помеѓу две колони во Excel брзо?

Најдете единствени / дупликати вредности помеѓу две колони со формула

Најдете и пресметајте единствени / дупликати вредности помеѓу две колони со формула Kutools за Excel

Најдете единствени / дупликати вредности помеѓу две колони со Kutools за Excel

Брзо да ги пронајдете и изберете сите дупликати / уникатни вредности во колона во Excel

Лесно наоѓајте и одбирајте / нагласувате уникатни или дупликати вредности помеѓу две колони во Excel

Kutools за Excel Изберете иста и различни клетки алатка може да ви помогне брзо да споредите две колони, а потоа да ги изберете или да ги истакнете истите / различни клетки помеѓу две колони, или да ги избирате / означите целите редови врз основа на истите / различни клетки помеѓу две колони. Целосни карактеристики 60-ден бесплатен пробен период!

рекламата избира уникатни вредности помеѓу две листи


Следнава формула исто така може да ви помогне да ги најдете уникатните вредности, ве молиме да го направите следново:

Во празно ќелија B2, внесете ја оваа формула = IF (ISNA (VLOOKUP (A2, $ C $ 2: $ C $ 13,1, FALSE)), "Да", ""), а потоа повлечете ја функцијата за автоматско полнење на оваа ќелија во мобилната B15.

Ако единствените вредности останат само во колона А, но не и во колона C, ќе се прикажат Да во колона Б; додека ако не врати ништо во колона Б, тоа значи дека соодветната вредност останува во колоната А и во колоната В. Види го екранот:

Белешки:

(1) Во горната формула, A2 е колоната која сакате да ја споредите. И $ C $ 2: $ C $ 13 е опсегот што го сакате во споредба со.

(2) Ако сакате да ги наведете единствените вредности само во колона В, но не во колоната А, можете да ја примените оваа формула: = IF (ISNA (VLOOKUP (C2, $ A $ 2: $ A $ 15,1, FALSE)), "Да", "").

белешка панделка Формулата е премногу комплицирана за да се запамети? Зачувајте ја формулата како внесување на текст за повторна употреба со само еден клик во иднина!
Прочитај повеќе… Бесплатна проба

Всушност, Kutools за Excel, исто така, обезбедува слично Број пати се појавува збор формула за проверка и броење на единствените вредности помеѓу две колони во Excel. Ве молиме направете го следното:

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. Изберете празна ќелија покрај првата колона, во нашиот случај ние ќе ја одбереме Cell B2 и кликнете Kutools > Помошник на Формула > Број пати се појавува збор. Погледнете го екранот:

2. Во дијалогот за отворање на Формула за помош, наведете ја апсолутната адреса на втората колона ( $ C $ 2: $ C $ 13 во нашиот случај) во Текст поле, одберете го првиот елемент од првата колона (A2 во нашиот случај) во Збор поле, и кликнете на OK копче.

3. И потоа повлечете ја функцијата за автоматско полнење на оваа ќелија во опсегот колку што ви треба.

И тогаш појавата на секоја ставка во колоната C е избројана. 0 значи дека соодветната ставка е уникатна помеѓу две колони. Додека други броеви, како што се 1 значи соодветна вредност постои во колона C и се појавува еднаш во колоните C. Погледнете го левиот екран:

Слободен тест Kutools за Excel сега


Всушност, Kutools за Excel развива а Изберете иста и различни клетки алатка за да им помогне на корисниците на Excel да споредат две листи и да најдат / бројат / истакнуваат исти вредности или уникатни вредности помеѓу нив лесно. Ве молиме направете го следното:

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. клик Kutools > Изберете> Изберете исти и различни клетки.

2. Во Изберете иста и различни клетки дијалог-кутија, Ве молиме направете го следното:

(1) Одредете ја првата колона чии вредности ќе ги проверите ако се единствени во Најди вредности во кутија;
(2) Одредете ја втората колона во која ќе ги проверувате вредностите врз основа на Според кутија;
(3) Во Врз основа на секција, ве молиме проверете Секој ред опција;
(4) Во Најди секција, ве молиме проверете Различни вредности опција;
(5) Не е задолжително да се провери Пополнете бела боја опција и наведете боја на пополнување од пониската падачка листа;
(6) Кликнете на Ok копче.

Забелешка(1) Ако две колони го имаат истиот заглавие, ве молиме проверете го Моите податоци имаат заглавија опција; (2) За да дознаете дупликат вредности помеѓу две колона, ве молиме проверете Исти вредности опција.

Слободен тест Kutools за Excel сега

3. И тогаш сите единствени вредности (или дупликати вредности) во првата колона се избрани и исполнети со одредена боја, а дијалог-кутија покажува колку клетки се избрани. Погледнете го екранот:

doc најде уникатни вредности kte 02

Ако сакате да ги изберете вредностите во колона С, но не во колоната А, само треба да го замените опсегот на Опсег A и Опсег Б.


Совет: Во ова видео, Kutools јазичето и Претпријатие јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако ви треба, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!


Брзо да ги пронајдете, изберете и пребројте ги дупликатните / уникатните вредности од колона во Excel

Општо, можеме лесно да ги отстраниме дупликатите од листата податоци > Отстранете ги дупликатите во Excel. Но, како да одбереш дупликат / уникатни вредности, или да ги броиш од колона? И што ако се избере или брои дупликат / уникатен, освен првиот дупликат? Пробајте Kutools за Excel Изберете дупликати и единствени ќелии алатка! Целосни карактеристики 60-ден бесплатен пробен период!

реклама изберете дупликат уникатни вредности 2Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  wani · 2 years ago
  '=IF(ISNA(VLOOKUP(A2,$C$2:$C$13,1,FALSE)),"Yes","")'formula worked thanks buddy......................
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  shankar · 2 years ago
  Student ID Pass/Fail Result
  2013000563 Passed
  2013000563 Failed
  2013000563 Passed
  2013000563 Passed
  2013000563 Passed Failed
  2013000595 Passed
  2013000595 Passed
  2013000595 Passed
  2013000595 Passed Passed
  please help me for same
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mort Wakeland · 2 years ago
  In your first example Col A has more rows than Col C. If your reverse that, where Col C has more rows than A, then when you run out of rows in Col A, there will be yes's in the test column. How do you account for unequal rows in the formula? thanks very much....
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ashwin · 2 years ago
  Hi Sir,

  I have columns with different numbers and i need the unique numbers in the seperate column using formula is that possible?

  Regards
  Ashwin
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Raji · 4 years ago
  Thanks a lot for the detailed answer.