Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or
0
0
0
s2smodern

Како брзо да ги комбинирате првите и презимињата во една ќелија во Excel?

Ви вели дека имате список со име со наведување на првите имиња и имиња одделно во две колони, сега сакате да креирате листа со полно име со комбинирање на двете колони. Оваа статија ќе ви покаже некои брзи трикови за да ги комбинирате првите и презимињата во Excel.
Претпоставувајќи дека имате список со името како што е прикажаното на екранот од левата страна, и треба да добиете список со име во целост како што е прикажано на екранот во право:


Лесно Комбинирајте колони или редови без губење на податоци во Excel

Претпоставувајќи дека работите со лист што содржи повеќе дупликати записи, а сега треба да ги комбинирате / споите редовите врз основа на истата вредност и да направите некои пресметки, како што се сума, просек, брои дупликати редови. Со ова Напредни комбинации на редови of Kutools за Excel, можете брзо да ги комбинирате истите вредности / истите податоци или дуплираните редови во соодветни ќелии. Кликни за 60 дена бесплатен пробен период!
doc напредните комбинации на редови
Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.

стрела сино десен меур Комбинирајте ги првите и презимето со функции


Постојат две функции кои можат да ги комбинираат првите и презимените во една ќелија брзо.

формула Никогаш повеќе не треба да се грижите за долгите формули во Excel! Kutools за Excel's Автоматски текст може да ги додаде сите формули во група
како автоматски текст, и ослободете го мозокот! Кликни тука за да знаете автоматски текст Кликни тука за да добиете бесплатен пробен период

1. = Конкатенати (A2, "", B2)

Чекор 1: Во празно ќелија, како што е C2, внесете ги формулите на = Конкатенати (A2, "", B2), видете го екранот:

doc-combine-first-last-name3

Чекор 2: Притиснете Внесете и кликнете на Cell C2, а потоа повлечете ја рачката за пополнување за да ги копирате формулите во опсегот што сакате да го пополните. Потоа ќе добиете по една колона со полно име со комбинирање на колоната за име и презиме.

doc-combine-first-last-name4

2. = A2 & "" & B2

Можете да ги користите формулите на = A2 & "" & B2 со истите чекори како погоре, за да добиете резиме со полно име со комбинирање на прво име колона и презиме колона.


стрела сино десен меур Комбинирајте ги првите и презимето со Kutools за Excel

Со Kutools за Excel's Комбинираат алатка, можете брзо да комбинирате содржина од повеќе колони (или редови) во една колона (или ред) без да ги изгубите оригиналните податоци.

Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на вашата работна ефикасност и зачувате вашето работно време.

По бесплатно инсталирање Kutools за Excel, направете го како подолу:

Чекор 1: Изберете опсег со кој ќе работите.

Чекор 2: Кликни Kutools > Комбинираат, видете го екранот:

doc-combine-first-last-name5

Чекор 3: Во Комбинирајте колони и редови дијалог-кутија, наведете ги поставките како што следува:

  • Проверете ја Врз основа на ред опција во Спојувајте ги избраните ќелии дел;
  • Проверете ја простор опција во Наведете сепаратор дел;
  • Одредете го Опции од комбинираниот резултат што ви треба, можете да ја задржите содржината, да ја избришете содржината или да ја споите содржината на комбинираните ќелии.

doc-combine-first-last-name6

Чекор 4: Потоа кликнете OK or Применуваат, ќе го добиете списокот со полно име во оригиналната колона за име, како што следува:

doc-combine-first-last-name7

стрела сино десен меур Комбинирајте го името и презимето во една ќелијаKutools за Excel: 200 + функции што мора да ги имате во Excel, 60-ден бесплатен пробен период од тука

стрела сино десен меур Сплит име и презиме во две ќелии со Kutools за Excel

Но, во некој случај, кога имате една колона со име и презиме во секоја ќелија, можеби сега сакате да ги поделите на две ќелии, еден вклучува име, а друг вклучува презиме како прикажано на екранот подолу:

doc сплит имиња 1

Во овој случај, можете да го користите Kutools за Excel"S Сплит Имиња алатка за брзо разделување на имињата во клетките.

Kutools за Excel, со повеќе од 120 практични Excel функции, подобрување на вашата работна ефикасност и зачувате вашето работно време.

По бесплатно инсталирање Kutools за Excel, направете го како подолу:

1. Изберете колона со имиња и кликнете Kutools > Текст > Сплит Имиња. Погледнете го екранот:

doc kutools 2

2. Во дијалогот за прозорци, проверете ги опциите како што ви треба, ако има некои средни имиња во вашата листа, можете да ја проверите Средно име опција, исто така. Погледнете го екранот:

doc сплит имиња 3

3. клик Ok и изберете една ќелија за да го ставите резултатот.

doc сплит имиња 4

4. клик OK. Сега избраните имиња се поделени во две колони и една колона со прво име и друга со презиме одделно.

doc сплит имиња 5

стрела сино десен меур Поделете го целосното име во име и презиме име и презимеKutools за Excel: 200 + функции што мора да ги имате во Excel, 60-ден бесплатен пробен период од тука

Брзо раздели ги имињата во први имиња, средни имиња и последни имиња

Да ги поделиме имињата во првите имиња, (средни имиња), имињата можеби најчесто се користат во нашата секојдневна работа, ако имате Kutools за Excel's Сплит Имиња алатка, можете да ја решите работата за неколку секунди.
Кликни за 60 дена бесплатен пробен период!
doc сплит име
Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно може да се обиде без ограничување во 60 дена.

Поврзани статии:


Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
People in conversation:
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.