Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како брзо да внесете празни / празни редови во Excel?

Повеќето од нас може да се соочат со проблемот во Excel дека ние треба да внесеме празно ред помеѓу секој од постојните редови, и сите од нас знаат како да вметнат празен ред рачно. Но, вметнување на стотици празни редови ќе биде мачна работа ако го внесувате секој ред поединечно. Еве неколку брзи трикови кои ќе ви помогнат да го решите овој проблем.

Вметни празни редови со функцијата Сортирање

Внеси алтернативни празни редови со VBA код

Брзо внесете одредени броеви на празни редови со Kutools за Excel


Брзо вметнете специфични броеви на празни редови во опсег во Excel:

на Вметни празни редови и колони корист на Kutools за Excel може да ви помогне брзо да внесете одредени броеви на празни редови или колони во опсег во Excel. Погледнете ги поврзаните отстапувања како подолу скриншот:

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Вметни празни редови со функцијата Сортирање

Овој метод е полесен, но обиколен за да внесете празни редови помеѓу излезните редови. Можете да направите како што следува:

1. Потребна ви е празно колона во близина на вашите податоци. На пример, јас имам работен лист A1: E9, можете да користите колона F.

2. Во ќелијата F1 внесете го бројот 1 и внесете 2 во ќелијата F2.

3. Изберете го бројот 1 и бројот 2 и двапати кликнете на рачката за пополнување, Excel автоматски ќе ги пополни клетките во колоната F.

4. Потоа копирајте ја оваа нова колона F (F1: F9), одберете ја ќелијата F10 и ставете го автоматскиот пополнет број од F1: F9. Погледнете го екранот:

5. И потоа кликнете податоци > Вид, И Сортирај предупредување дијалогот ќе се појави, одберете Проширете го изборот опција, и кликнете Вид... Види скриншот:

6. И а Вид ќе се појави дијалог-кутија, изберете број 1 од Сортирај по паѓачка листа, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Потоа, новите празни редови се вметнати во излезните редови. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако сакате да внесете два или три празни редови помеѓу секој ред, можете да копирате нова колона за автоматско полнење два или три пати за да додадете нови редови.


Внеси алтернативни празни редови со VBA код

Ако горниот начин е малку комплексен, можете да го користите следниов VBA код за да го решите.

1. Притиснете Alt + F11 копчињата за да го отворите Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, потоа кликнете Вметнете > Модули и внесете го следниов код во Модули:

VBA код: Вметни празни редови во Excel

Sub InsertBlackRows()
'Updateby20131127
Dim Rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim FirstRow As Integer, xRows As Integer, xCols As Integer
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
FirstRow = WorkRng.Row
xRows = WorkRng.Rows.Count
xCols = WorkRng.Columns.Count
Application.ScreenUpdating = False
WorkRng.Cells(xRows, 1).Resize(1, xCols).Select
Do Until Selection.Row = FirstRow
  Selection.Insert Shift:=xlDown, CopyOrigin:=xlFormatFromLeftOrAbove
  Selection.Offset(-1, 0).Select
Loop
Application.ScreenUpdating = True
End Sub

2. Потоа кликнете doc-multiply-calculation-3 копчето или притиснете го копчето F5 за да го извршите кодот. Во появувањето на дијалог прозорецот Kutoos за Excel, изберете го опсегот во кој ќе вметнете празни редови, а потоа кликнете на копчето OK. Погледнете го екранот:

Потоа, нов празен ред е вметнат помеѓу секои два реда. Погледнете го екранот:


Брзо внесете одредени броеви на празни редови со Kutools за Excel

Горенаведените два методи само се однесуваат на внесување на празни редови помеѓу секој ред, за внесување на празно ред или повеќе редови по секој n-ти редови, како треба да направите? Еве го препорачувам Вметни празни редови и колони корист на Kutools за Excel. Оваа умешност може да помогне за брзо внесување на одредени броеви на празни редови по секој nth редови во одреден опсег. Ве молиме да го направите следново.

Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена. Земи го сега

1. Изберете го опсегот што сакате да го вметнете празни редови и кликнете Kutools > Вметнете > Вметни празни редови и колони. Погледнете го екранот:

2. Во Вметни празни редови и колони дијалогот, изберете Празни редови во типот Вметни секција, наведете го бројот на интервални редови ќе вметнете празни редови врз основа на и бројот на редови што сакате да ги внесете, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Потоа можете да видите дека одредени празни редови се вметнати по секои два реда. Погледнете слики од екранот:

Забелешка: бројот во Интервал на и Редови може да се прилагоди за да се задоволат вашите потреби. На пример, можете да вметнете три, четири, пет ... празни редови по секој еден, два, три ... редови.

Совет.Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на симнете го софтверот слободно прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Канцеларија јазиче - Прелистување, уредување и управување со книги во Excel:

Office Tab го носи интерфејсот со јазичиња како што се гледа во прелистувачите како Google Chrome, новите верзии на Internet Explorer и Firefox до Microsoft Excel. Тоа ќе биде алатка за заштеда на време и неоправдано во вашата работа. Видете подолу демо:

Кликни за бесплатен пробен период на Office Tab!

Табела за Office за Excel


Брзо внесете одредени броеви на празни редови со Kutools за Excel


Поврзани статииПрепорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Francis · 6 months ago
  Thanks so much for this. Cheers.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Peter · 8 months ago
  So I'm running into a situation where a have a couple hundred rows of information. Id like to create a space between specific data. example. I have six rows with "CH-01" in it and then two rows with CH-02- and then three rows of CH-03. What I want to happen is create a blank row between the change of numbers. However I don't have the time or energy to do this for each individual change. Please if anyone has a solution for this problem i'd be so happy!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Ken · 2 months ago
   I have the same problem too, have you figured out how to solve this?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  shaifali · 10 months ago
  wonderful! it worked
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  ahmad · 11 months ago
  thankssssss a lot you are an awesome people.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Willi · 1 years ago
  Thaaannkksss its work like magic