Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да вметнете и избришете заглавје, подножје и сликата на заглавието во Excel?

Дали треба да ги внесете броевите на страници во печатена работна книга, како и името на авторот, тековниот датум и името на датотеката? Мајкрософт Ексел Header / Footer командата може да ви помогне лесно да ги прикажете информациите во заглавието или подножјето на врвот или на дното на секоја печатена страница. И во заглавјето можете да додадете и некои слики, како што е логото на вашата компанија, итн.

Вметнете го заглавјето и подножјето со алатки за заглавје и подножја

Вметнете информации за работната книга (името на работната книга, името на работната лист, корисничкото име, итн.) Како насловот и подножјето

Вметнете слика или логоа во заглавје или подножје

Избришете било каков заглавие или подножје

Лесно вметнете повеќе слики / слики во ќелии во Excel

Нормално, сликите се вметнуваат над клетките во Excel. Но, Kutools за Excel Увези слики алатка може да им помогне на Excel корисниците серија вметнете секоја слика / слика во една единствена ќелија, како што е прикажано подолу прикажаното екранот. Комплетна бесплатен пробен период 60-ден!

реклама вметнете слика 1


Можете да ги следите овие чекори за лесно вметнување на заглавјето и подножјето во Excel.

1. клик Вметнете > Header и Footer за да го активирате Алатки за наслов и подножја во Лента.

2. Оди на табулаторот "Дизајн" под Алатки за заглавие и подножје, а потоа одберете било кој тип на реклами за насловот или подножјето што ви требаат. Во нашиот случај, кликнуваме дизајн > Насловот > Доверливо, 1 / 11 / 2016, страна 1. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете исто така да напишете сопствени заглавје или подножје во полето заглавие или подножјето како што ви треба. Погледнете го екранот:


Ако имате инсталирано Kutools for Excel, лесно можете лесно да ги вметнете информациите на тековната работна книга како насловот или подножјето, како што се името на работната книга, името на листот, патеката за зачувување на работната книга, корисничкото име итн. Ве молиме направете го следното:

Kutools за Excel - Комбинира повеќе од 300 напредните функции и алатки за Microsoft Excel

1. клик Претпријатие > Работа > Вметнете информации за работната книга.

2. Во дијалог прозорецот Вметнување на работна книга, ве молиме проверете една од информациите од тековната работна книга во информации дел, проверете Насловот or Footer опција и одредено позиција и заглавие / подножје, и кликнете на Ok копче. Погледнете го погоре екранот:

И сега наведената информација за работната книга веднаш се вметнува како заглавие или подножје.

Kutools за Excel - Вклучува повеќе од 300 практични алатки на Excel. Целосна функција бесплатен пробен период 60-ден, без кредитна картичка се бара! Земете го сега!


Понекогаш сакате да прикажете некои слики на врвот на работниот лист во секоја печатена страница, како што е логото на компанијата или други. Можете да го направите со следниве чекори:

1. клик Вметнете > Header и Footer за активирање на алатките за заглавје и подножја.

2. Изберете ја позицијата во делот за заглавие или делот за подножје, и кликнете дизајн > Слика. Погледнете го екранот:

2. Сега Вметни Слики излегува, ве молиме изберете го изворот на сликата колку што ви треба. Во нашиот пример, ние го одбираме Од датотека опција и кликнете на Погледни ги копче. Погледнете го екранот:

Забелешка: Ако користите Excel 2010 или постари верзии, овој дијалог прозорец нема да излезе. Ве молиме, едноставно прескокнете го овој чекор.

3. Во дијалог прозорецот Вметни слика, молам пребарајте и изберете го даденото лого или слика што ќе го внесете како заглавие или подножје, и кликнете на копчето Вметни. Погледнете го екранот:

4. И сега текстуалната низа на & [слика] е вметната во заглавјето или подножјето. Кликнете на било која ќелија во активниот работен лист, и ќе видите дека логото или сликата е вметната како заглавие или подножје. Погледнете го екранот:

Забелешка: По вметнување заглавие / подножје на сликата, можете да го форматирате со одбирање на заглавието на сликата или подножјето, со кликање дизајн > Формат Слика, а потоа форматирање во дијалогот Формат Слика. Погледнете го екранот:


Ако сакате да го избришете заглавието од работниот лист, можете да го ставите курсорот на местото каде што се вметнува насловот / подножјето и кликнете дизајн > Насловот (Или Footer)> никој под Алатки за наслов и подножја. Истото важи и за бришење на Footer.


Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  eranda · 3 years ago
  I not needed to header & footer for my excell sheet.(full space for normal excell to use)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  PATRICIA · 4 years ago
  There is no NONE in my Header tools I need to delete the header
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tom · 5 years ago
  What is the correct syntax for the adding the author name.

  Thanks
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tali · 5 years ago
  Thank you so very much, easy to follow!