Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да филтрирате датуми по месец со игнорирање на година во Excel?

Да речеме да ги евидентирате трошоците дневно, а сега сакате да филтрирате датуми врз основа на месец со игнорирање на години. Како можете да филтрирате податоци според месеци со игнорирање на години во Excel?

doc-filter-month-1

Филтрирај ги датумите по месец, игнорирајќи ја годината со филтер функција

Филтер датуми по месец игнорирајќи година со Kutools за Excel


стрела сино десен меурФилтрирај ги датумите по месец, игнорирајќи ја годината со филтер функција


Стандардно, Microsoft Excel ќе филтрира датуми по години. И во паѓачката листа на филтер стрелка , можете само да ги одберете годините за филтрирање. Всушност, на Датотеки поддржува бројни стилови за датум на филтрирање, вклучувајќи датуми на филтри по месец со игнорирање на години.

Табелата Трошоци е прикажана како следнава слика од екранот. И можете да го филтрирате по месец, игнорирајќи ја годината со следниве чекори:

doc-filter-month-2

1. Изберете го податочниот столб што ќе го филтрирате по месец подоцна. Во овој случај, изберете ја колоната Б.

2. Кликнете на филтри копчето под податоци табот.

doc-filter-month-3

3. Кликнете на стрелката Filter покрај насловот на колоната Б. Потоа кликнете Филтри за податоци > Сите датуми во периодот, а потоа одберете еден месец што сакате да го филтрирате. Погледнете го екранот:

doc-filter-month-4

4. И тогаш ги филтрира сите трошоци што се случија во мај, без разлика дали се во годината на 2011 или 2004, или други. Погледнете го следниов screenshot:

doc-filter-month-5


стрела сино десен меурФилтер датуми по месец игнорирајќи година со Kutools за Excel

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Земи го сега.

Со ова Kutools за Excel"S Супер филтер функција, исто така можете да филтрирате датуми врз основа на одреден месец, ве молиме направете ги следниве чекори:

1. Кликнете Претпријатие > Супер филтер, видете го екранот:

doc-filter-month-6

2. Во екранот Супер филтер дијалог, наведете ги следните поставки:

 • (1.) Кликнете doc-filter-month-8 копче за да го изберете опсегот на податоци што сакате да го филтрирате.
 • (2.) Изберете го Односи како што ви треба ако имате повеќе критериуми треба да се применат.
 • (3.) Потоа во полето за состојба на групата, кликнете на црната линија покрај И односи, и изберете критериуми еден по еден како што ви треба.

doc-filter-month-6

3. И потоа кликнете филтри копчето, сите податоци кои датум ви го посакуваниот месец се филтрираат веднаш. Погледнете го екранот:

doc-filter-month-6

Забелешки:

1. Ако треба да го откажете филтерот и да ги вратите оригиналните податоци, само треба да кликнете Отстрани копче.

2. Со ова Супер филтер функцијата, исто така можете да филтрирате податоци со повеќе критериуми колку што ви требаат.

Ако сакате да дознаете повеќе за оваа функција, ве молиме кликнете Супер филтер.


Поврзани написи:

Како да ги сортирате родендени (датуми) по месец во Excel брзо?

Како да филтрирате податоци преку повеќе критериуми во Excel?Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramya · 1 years ago
  please reply for this
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ramya · 1 years ago
  If the scenario is this 10-03-1975,
  23-12-1991
  1992
  1990
  and want to pul out which has only Year, what i have to do can u please help out in this.