Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да ги добиете сите пораки испратени во Outlook?

Кога праќате е-порака и имате постојан таен примач, но не сакате другите приматели да ја видат неговата или нејзината адреса, треба да ја користите функцијата bcc. Но, кога треба да се пренасочиме, мораме рачно да го покажеме полето за пренасочување и да одбереме контакт за тоа. За да ги избегнете овие рачни операции, следната статија ќе ви покаже како да го измените Outlook автоматски да ја испратите е-адресата на е-пошта на сите пораки што ги испраќате.

Стандардна авто-bcc во Outlook со користење на VBA

Auto bcc во Outlook со користење на Kutools за Outlook

Auto Cc или Bcc секој појдов пораки до одредените примачи (јас) во Outlook

Обезбедено од Kutools за Outlook, Auto CC / BCC функција. Кликни за бесплатен пробен период од 60-ден без ограничување!
авто кука за себе

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Стандардно автоматско префрлување во Outlook со користење на VBA

Можете да аплицирате подолу VBA код за да го конфигурирате автоматското правило за Bcc во Outlook. Ве молиме направете го следното:

1. Притиснете го копчето Alt + F11 клучеви истовремено да го отворат прозорецот Microsoft Visual Basic за апликации.

2. Двоен клик на Оваа OutlookSessionво прозорецот на проектот, а потоа ставете под VBA кодот подолу во прозорецот за отворање. Види го следниов screenshot подолу:

VBA код: Автоматско пренасочување на пораки при испраќање на сите пораки

Private Sub Application_ItemSend(ByVal Item As Object, Cancel As Boolean)
Dim objRecip As Recipient
  Dim strMsg As String
  Dim res As Integer
  Dim strBcc As String
  On Error Resume Next
  
  ' #### USER OPTIONS ####
  ' address for Bcc -- must be SMTP address or resolvable
  ' to a name in the address book
  strBcc = "SomeEmailAddress@domain.com"
  
  Set objRecip = Item.Recipients.Add(strBcc)
  objRecip.Type = olBCC
  If Not objRecip.Resolve Then
    strMsg = "Could not resolve the Bcc recipient. " & _
         "Do you want still to send the message?"
    res = MsgBox(strMsg, vbYesNo + vbDefaultButton1, _
         "Could Not Resolve Bcc Recipient")
    If res = vbNo Then
      Cancel = True
    End If
  End If
  
  Set objRecip = Nothing
End Sub

Забелешка: Ве молиме заменете го "SomeEmailAddress@domain.com" во горенаведениот код со е-мејл адресата што ќе го добиете.

3. Зачувајте го кодот на VBA и затворете го прозорецот Microsoft Visual Basic за апликации.

Од сега па натаму, нема потреба да ја пополнувате адресата во полето Bcc. Кога праќате е-пошта од вашиот изглед, тој автоматски ќе се пренасочи кон вашиот посакуван примач како што се извршува кодот VBA.


стрела сино десен меур Auto bcc во Outlook со користење на Kutools за Outlook

Горенаведените VBA кодот е некои тешко и проблематично за нас почетници, тука е лесна и брза алатка-Kutools за Outlook за да ви помогне автоматски да ги испратите сите е-пораки или одредени е-пораки што ги испраќате во Outlook.

Kutools за Outlook - Со повеќе од 20 практични додатоци на Outlook, слободно може да се обидете без ограничување во 60 дена

По инсталирањето на Kutools за Outlook, направете го следното:

1. Кликнете Kutools > Автоматски CC / BCC > Овозможи Авто CC / BCC (Или Авто CC / BCC менаџер), видете го екранот:
doc auto bcc kto 1

2. Во Авто CC / BCC менаџер дијалог прозорецот, кликнете нови копче. Види го следниов screenshot подолу:

3. Во отворен дијалог прозорец Auto CC / BCC, напишете име за ова ново правило на Bcc во Име на правило кутија, проверете Сите излези е-пошта опција во филтри секција и кликнете на Приматели копче. Види ја сликата на екранот погоре

4. Потоа можете да ја внесете вашата е-адреса која сакате да ја приложите во Bcc -> полето за текст, или можете да ја изберете адресата што сакате да ја добиете од листата и кликнете Bcc -> копчето за да ја ставите адресата во соодветното поле, и кликнете на OK копче. Види го следниов screenshot подолу:

5. И сега се враќа на Автоматски CC / BCC дијалогот, наведената адреса која сакате да ја приложите во Име на примачот CC / BCC кутија, ве молиме кликнете на OK копче за да ја зачувате конфигурацијата. И потоа кликнете на OK копчето во полето за дијалог Auto CC / Bcc Manager. Види го следниов screenshot подолу:

Досега правилото на bcc е создадено, кога испраќате е-пошта, истата порака ќе се испрати до примачот на bcc во исто време, и ова правило се применува на сите сметки во Outlook.

Белешки:
(1) Со оваа функција, можете секогаш да го поставите CC правилата исто така.
(2) Можете да креирате повеќе правила како ваша потреба со користење на оваа алатка.
(3) Ако сакате да ги затворите правилата, можете да кликнете Овозможи Авто CC / BCC, и сите правила нема да работат. Исто така, можете да го отштиклирате правилото во Авто CC / BCC менаџер дијалог-кутија за да се оневозможат одредени правила.


стрела сино десен меурДемо: Auto bcc во Outlook со Kutools за Outlook

Совет: Во ова видео, Kutools јазичето се додава од Kutools за Outlook. Ако ви треба, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!


стрела сино десен меурПоврзани написи:

Како да се автоматизирам автоматски во Outlook?Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  IT works but.. · 8 months ago
  How to set it up auto bcc to multiple email addresses?
  in outlook 2013 only had to add an additional line shown as below
  strBcc = "SomeEmailAddress1@domain.com"
  strBcc = "SomeEmailAddress2@domain.com"
  But outlook 2016 only took 2nd line to add onto bcc.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   kellytte · 3 months ago
   Try Kutools for Outlook's Auto Bcc feature!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   steve · 7 months ago
   same problem here, do u have a solution so far?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ty · 8 months ago
  The VBA code works great. Thanks, but what if I want to bcc still, but only when sending to one specific email recipient?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Chris · 1 years ago
  Great job guyz.

  Thank you . Worked for Outlook 2016 .

  Wonder how can i check the From to Field in order to autobcc only from one account.

  BR
  Chris
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Michael Z · 2 years ago
  Works great all day in Outlook 2010. Next day, it stopped working. I followed the instructions that SILUVIA ZHOU gave about macro security (without having to re-do the script) and it appears to work again.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Clement · 2 years ago
  Hi. Works great for my laptop and office PC but after using it for about 1 day, or sending about 20+ emails, this feature just doesn't work anymore on both my desktop and laptop.

  Anyone can help me out? I'm using outlook 2010 and 2013.

  Thanks!