Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да доделите и прераспределите задачи во Outlook?

Лесно е да се следи вашата работа со функцијата Задачи во Microsoft Outlook. Не само што може да изградите задачи за себе, туку и да создавате задачи за други луѓе. Еве еден еснаф кој ќе ви помогне лесно да доделите задачи на другите во Outlook и да ги прераспределите добиените задачи.

Доделе нова задача на други луѓе

Доделете изградена задача на други луѓе

Прераспределете ги задачите што ви ги доверуваат други луѓе

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурДоделе нова задача на други луѓе

Ако треба да создадете нова задача и веднаш да му ја доделите на другите, можете да ги следите овие чекори:

Чекор 1: Влезете во прозорецот за задачи и уредите нова задача.

Можете да кликнете на Насловна > Нови елементи > Задача за да влезете во Прозорецот за задачи во Outlook 2010 / 2013.

Можете да кликнете на датотека > нови > Задача за да влезете во прозорецот за задачи во Outlook 2007.

Чекор 2: Кликнете на Додели задача копчето во Управувај со задачата група под Задача јазиче во лента. Погледнете го следниот снимен на екранот:

Чекор 3: Потоа од кутија, До кутија и Испрати копчето се појавува над предмет кутија. Само внесете имиња или e-mail адреса во До кутија.

Чекор 4: Кликнете на Испрати копчето, и оваа нова изградена задача е доделена на луѓето чии е-пошта адреси сте ја внеле во До кутија.


стрела сино десен меурДоделете изградена задача на други луѓе

Претпоставувајќи дека сте создале задача веќе, но сега треба да му ја доделите на други луѓе, како да се справите со тоа? Постојат двојни методи за да се додели изградена задача во Outlook.

Метод А: Десен клик на изградената задача

Прво на сите, кликнете на Задачи во панелот за навигација за да ги прикаже сите задачи; второ, десен клик на изградената задача која ќе ја доделите, а потоа кликнете на Додели задача ставка во паѓачкото мени. Погледнете го следниот снимен на екранот:

Сега ќе влезете во прозорецот за задачи, ве молиме внесете адреси на е-пошта во До поле, и кликнете на Испрати копче.

Забелешка: методот со десен клик се работи добро во Microsoft Outlook 2007, 2010 и 2013.

Метод Б: повторно отворање и уредување на изградената задача со двоен клик

Друг метод е повторно да ја отвори изградената задача со двојно кликнување на изградената задача, а потоа кликнете на Додели задача копчето во Управувај со задачата група под Задача јазиче во лента. (Погледнете го снимениот екран 1)

Конечно во До кутија внесете адреси на е-пошта на кои ќе му ја доделите изградената задача, и кликнете на Испрати копче.


стрела сино десен меурПрераспределете ги задачите што ви ги доверуваат други луѓе

Пред тоа може да добиете задача, и сега треба да ја прераспределите оваа задача на други, како? Можете да го направите со следниве чекори:
Чекор 1: Земи го назначувањето на е-пошта што го добивте и отворете го со двоен клик.

Чекор 2: Сега ќе влезете во прозорецот за задачи. Погледнете го следниот снимен на екранот. Кликнете на Додели задача копчето во Управувај со задачата група под Задача Табот.

Чекор 3: Во До кутија, внесете имиња или е-пошта, ќе ја пренамените задачата.

Чекор 4: Кликнете на Испрати копче.Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Rishab Pant · 2 years ago
  How to assign task in Office 365, like we do in outlook 2010?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Aaron · 4 years ago
  I have daily tasks setup to go through daily production work. While away on business I assign these tasks to someone else.
  When I return I have them reassign the task to me. The problem is that now whenever I complete these daily tasks it now sends emails to myself and the person I assigned them to.
  The emails are annoying, can I get rid of them? Or do I have to delete and re-setup all my daily tasks?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jim Brown · 4 years ago
  How to you assign a task to yourself FROM a contact?
  So I'm looking at Joe Smith - need to place a reminder/task to call him next week - I assign the task but goes to my "to-do" folder in tasks and doesn't pop up in my reminder window.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jeannette · 4 years ago
  When you reassign task that other people assigned to you, will the task originator be notified as to who is the "new" task owner? I've tested out with my manager, it showed in her sent files that it notified task creator but some reason, I did not received that notification.