Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да архивирате пораки врз основа на големината на пораката во Outlook?

Како што знаете, сите е-пошта што ги пративме и примени се зачувани автоматски во Outlook. По долго време, пораките се купуваат и Outlook може да работи многу и полека. За да работите брзо, можете да ја намалите големината на Outlook со поместување на големи пораки. Еве, во оваа статија ќе ви покажам како да архивирате големи пораки врз основа на големината на пораката лесно.

Архива пораки врз основа на големината на пораката во Outlook

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурАрхива пораки врз основа на големината на пораката во Outlook

Овој метод ќе ве упати да ги преместите сите големи пораки во нова папка по големина, а потоа да ја архивирате новата папка рачно во Outlook. Ве молиме направете го следното:

1. Во пошта поглед, (1) изберете ја папката за пошта каде што ќе архивирате големи пораки од, (2) внеси ја командата за пребарување големина:> 5KB во Брзо пребарување кутија, и (3) кликнете Барај > Тековна папка (или друг обем на пребарување како што ви треба). Погледнете го екранот:

Забелешка: Во командата за пребарување големина:> 5KB, 5KB е одредената големина на која ќе архивирате е-пошта, и можете да го промените како што ви треба.

2. Изберете ги сите резултати од пребарувањето во поштенската листа, десен клик и одберете Се движат > Друга папка од контекстното мени. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете лесно да ги изберете сите резултати од пребарувањето со кликање на било кој резултат од пребарувањето, а потоа со притискање Ctrl + A клучеви истовремено.

3. Сега наведете ја дестинацијата папка ќе преместите пораки на следниов начин: (1) во дијалогот за отворени ставки, ве молиме кликнете нови копче, (2) во полето за дијалог "Креирај нова папка", наведете ја новата папка, (3) наведете каде да ја поставите новата папка, и (4) кликнете на OK копчето двапати за да затворите два дијалози. Погледнете го екранот:

4. Сега сите пораки поголеми од наведената големина се преместени од наведениот опсег на пребарување во новата папка. Оди напред да кликнете датотека > Информации > алатки > Исчисти ги старите предмети (Или датотека > Информации > Алатки за чистење > Архива).

5. Во дијалоговото поле Архиви, ве молиме конфигурирајте ги поставките за архива како што е прикажано десното снимка:
(1) Проверете го Архивирај ја оваа папка и сите потпапки опција;
(2) Изберете ја новата папка што сте ја преместиле пораките само сега во полето за подолу листа;
(3) Тип Утре во Архивирајте ги објектите на постари од кутија;
(4) Кликнете на Погледни ги копче. Погледнете го екранот:

6. Во полето за дијалог Отвори податоци Outlook, внесете име за новата архива PST датотека во Име на датотека поле, и кликнете на OK копче. Погледнете подолу екранот:

7. Сега се враќате во дијалоговото поле Архива, ве молиме кликнете на OK копче. И потоа кликнете на Да копчето во отстранување на Microsoft Outlook дијалог прозорецот. Погледнете го екранот:

Досега имате архивирани пораки по одредената големина во Outlook веќе.


стрела сино десен меурповрзани написиKutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.