Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да внесувате контакти од Excel во Outlook?

Ако имате листа на информации за контакти во Excel и сега сакате да ги увезете овие контакти од Excel во Outlook, дали имате идеи? Еве го воведам методот за увезување контакти од Excel до Outlook.
doc увезува контакти од ексел 1

Увези контакти од Excel во Outlook

отстрани ги сите дупликати контакти од една или повеќе папки за контакти во перспектива

Во понекогаш, можеме повторно да ги додаваме истите контакти, како може да ги отстраниме дупликатните контакти од една или повеќе папки на контакти? Kutools за Outlook's Duplicate Contacts функцијата може брзо да ги отстрани или спои дупликатите контакти врз основа на е-пошта, полно име или други критериуми од една или повеќе папки за контакти. Кликни за 45 дена бесплатен пробен период!
doc отстрани дупликати контакти 1
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.
Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Увези контакти од Excel во Outlook

За да ги увезете контактите од списокот на Excel, треба да ја зачувате Excel датотеката како CSV датотека во прв план.

1. Овозможете ја датотеката Excel која ја содржи листата на контакти и кликнете File > Save As > Browse, и одберете папка за да ја зачувате, во паѓачката листа Save as type, одберете CSV(Comma delimited), и кликнете на Save копче.
doc увезува контакти од ексел 2

2. Сега предупредување Microsoft Excel дијалозите можат да излезат. Ве молиме кликнете на OK or Yes за да оди напред, а потоа да ја затворите новата CSV датотека без да ги зачувате промените.
doc увезува контакти од ексел 3 doc увезува контакти од ексел 4

3. Потоа вклучете Outlook, кликнете File > Open & Export > Import/Export во Outlook 2013 и 2016. Погледнете го екранот:
doc увезува контакти од ексел 5

Забелешка: Ако користите Outlook 2010, ве молиме кликнете File > Open > Import.

4. Потоа внатре Import and Export Wizard, Одберете Import from another program or file. Кликнете Next.
doc увезува контакти од ексел 6

5. Потоа во Import a File дијалог, одберете Comma Separated Values. Кликнете Next.
doc увезува контакти од ексел 7

6. Потоа одберете ја CSV-датотеката што сте ја зачувале во првиот чекор со кликање Погледни ги, и проверете една опција што ви треба во Options секција. Кликни Next.
doc увезува контакти од ексел 8

7. Изберете контактна папка кон која сакате да ги увезете контактите. Кликни Next.
doc увезува контакти од ексел 9

8. Потоа проверете Import “contacts.csv” into folder:Contacts..опција.
doc увезува контакти од ексел 10

9. клик Map Custom Fields опција ако сакате да направите некое рачно мапирање. На пример, сакате да го прилагодите Phone Number до Business Phone, само треба да кликнете на Phone number, и повлечете го до Business Phone.

doc увезува контакти од ексел 11 doc стрелка десно doc увезува контакти од ексел 12

Можете да го повлечете целото име, е-пошта до полињата што ви треба.

10. По прилагодување на полињата, кликнете OK, а потоа кликнете на Заврши копче. Сега контактите се увезуваат во наведената папка за контакти на Outlook.
doc увезува контакти од ексел 13Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.