Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да внесувате датотеки со пораки од датотечниот систем во Outlook папката?

Нормално, можете да увезете датотеки со пораки од датотечниот систем во Outlook папка со влечење и пуштање. Во оваа статија, ќе ви покажеме еден лесен метод за да ги внесете сите датотеки со пораки од датотечниот систем во одредена папка на Outlook во детали.

Увези ги датотеките од датотечниот систем во папката на Outlook со VBA код


Лесно да ги зачувате избраните пораки како датотеки со различен формат во Outlook:

Со помош на Save as File за Kutools за Outlook, можете лесно да зачувате повеќе одбрани пораки како индивидуална HTML-форматска датотека, формат на TXT формат, Word документ, CSV-датотека, како и PDF датотека во Outlook како што е прикажано подолу.

Kutools за Outlook: со повеќе од 40 практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Увези ги датотеките од датотечниот систем во папката на Outlook со VBA код

Ве молиме да го направите следново за да ги внесувате пораките од датотечниот систем во одредена папка во Outlook.

1. Притиснете го копчето Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на Вметнете > Модули. Потоа копирајте го кодот подолу VBA во прозорецот Модул.

VBA код: Увези ги пораките од датотечниот систем во Outlook папката

Под ImportMessagesInFolder () Дим xFSO како скриптирање.FileSystemObject Dim xSourceFld Како скриптирање.Фолдер Дим xSourceFldPath Како стринг Дим xFileItem Како скриптирање.Фајл Дим xMSG Како објект Дим xMailItem Како MailItem Дим xSaveFld Како Outlook.Пополнете Грешка Продолжи Напред Намести xFSO = Нов скриптирање. FileSystemObject Постави xSelFolder = CreateObject ("Shell.Application"). BrowseForFolder (0, "Избери папка:", 0, 0) Ако не тип Name (xSelFolder) = "Ништо" тогаш xSourceFldPath = xSelFolder.self.Path + "\ Ако сакате да го поставите името xSourceFldPath = "" Exit Sub End "" Ако измените xSourceFld = xFSO.GetFolder (xSourceFldPath), поставете xSaveFld = GetObject ("", "Outlook.Application"). GetNamespace ("MAPI"). PickFolder Ако TypeName (xSaveFld) = " Потоа Exit Sub End Ако за секој xFileItem во xSourceFld.Files се намести xMSG = Сесија.ОпpenSharedItem (xFileItem.Path) Постави xMailItem = xMSG.Copy xMailItem.Move xSaveFld Постави xMailItem = Ништо xMSG.Делете го Set xMSG = Ништо Следно xFileItem Намести xFileItem = Ништо Постави xSourceFld = Ништо Поставете xFSO = N Заврши го крајот

3. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на кодот. На отворањето Пребарувај за папка дијалог прозорецот, одберете ја папката со датотеки со пораки што ќе ги увезете во Outlook папката, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

4. Сега а Изберете папка дијалогот се појавува, ве молиме изберете Outlook папка за да ги зачувате увезените датотеки со пораки, и кликнете на OK копче.

Тогаш сите датотеки со пораки во одредена папка во датотечниот систем се увезуваат во одредена папка Outlook веднаш.


Поврзани статии:



Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Amey Thombre · 10 months ago
    This is amazing and just does what i was looking for. just make sure that you have Microsoft System Runtime library selected in the references of the VBA project as Scripting object is from that library.