Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да доделите категорија на бои на состаноци откако ќе ги прифатите во Outlook?

Во вашата секојдневна работа, можете да примате повеќе е-пораки за состаноци во Outlook. Понекогаш, сакате да назначите одредена категорија на бои на состаноци автоматски кога ќе бидат прифатени. Нормално, можете да ги доделите рачно, но, ова ќе биде проблематично за да ги поставите еден по еден. Во оваа статија, ќе разговарам за тоа како автоматски да го постигнете тоа во Outlook.

Автоматски назначете категорија на бои на состаноци откако ќе ги прифатите со VBA код


Автоматски назначете категорија на бои на состаноци откако ќе ги прифатите со VBA код

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Автоматски доделувајте категорија на бои на состаноци откако ќе ги прифатите

Public WithEvents SentItems As Outlook.Items
Private Sub Application_Startup()
  Set SentItems = Outlook.Application.Session.GetDefaultFolder(olFolderSentMail).Items
End Sub
Private Sub SentItems_ItemAdd(ByVal Item As Object)
Dim xMeetingItem As Outlook.MeetingItem
Dim xMeetingItemAccepted As Outlook.MeetingItem
Dim xAppointmentItem As Outlook.AppointmentItem
On Error Resume Next
If TypeOf Item Is MeetingItem Then
  Set xMeetingItem = Item
  If InStr(xMeetingItem.Subject, "Accepted:") = 1 Then
    Set xMeetingItemAccepted = xMeetingItem
    Set xAppointmentItem = xMeetingItemAccepted.GetAssociatedAppointment(True)
    With xAppointmentItem
      .Categories = .Categories & "Red Category"
      .Save
    End With
  End If
End If
End Sub

doc авто категоризира состаноци 1

Забелешка: Во горниот код, можете да го промените Црвена категорија до саканото име на боја на боја.

3. И потоа, рестартирајте го Outlook за да го активирате овој макро.

4. Потоа, по прифаќањето на е-порот на состанокот и кликнете Испрати го одговорот сега опцијата, одредената категорија на боја ќе биде назначена на прифатениот состанок одеднаш. Погледнете го екранот:

doc авто категоризира состаноци 2

Забелешка: Овој код се применува само на стандардната податочна сметка.Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.