Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да се отстрани специфичниот тип прикачувања од е-пораките во Outlook?

Дали некогаш сте се обиделе да ги отстраните прилозите во повеќе избрани електронски пораки според тип на датотека во Outlook? Како на пример, отстранување на сите документи за додавање на docx или png од избрани пораки. Како може да ја реши оваа работа во Outlook?

Отстрани го специфичниот тип прилози од е-пошта со VBA-код


Отстрани го специфичниот тип прилози од е-пошта со VBA-код

За да отстраните специфичен тип прилози од одбрани пораки, следниот VBA код може да ви направи услуга, ве молиме направете го следново:

1. Изберете ги пораките што сакате да ги отстраните нивните специфични прилози во мејлинг листата.

2. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

3. Потоа кликнете Вметнете > Модули, копирајте и ставете подолу код во отворениот празно модул, видете го екранот:

VBA код: Отстрани го конкретниот тип прикачувања од пораките:

Sub DeleteSpecificTypeOfAttachments()
Dim xSelection As Outlook.Selection
Dim xItem As Object
Dim xMailItem As Outlook.MailItem
Dim xAttachment As Outlook.Attachment
Dim xFileType As String
Dim xType As String
Dim xFSO As Scripting.FileSystemObject
Dim I As Integer
On Error Resume Next
Set xSelection = Outlook.Application.ActiveExplorer.Selection
Set xFSO = New Scripting.FileSystemObject
xType = ""
xType = InputBox("Attachment Type:", "Kutools for Outlook", xType, 8)
If Len(Trim(xType)) = 0 Then Exit Sub
For Each xItem In xSelection
  If xItem.Class = olMail Then
    Set xMailItem = xItem
    If xMailItem.Attachments.Count > 0 Then
      For I = xMailItem.Attachments.Count To 1 Step -1
        Set xAttachment = xMailItem.Attachments.Item(I)
        xFileType = xFSO.GetExtensionName(xAttachment.FileName)
        If InStr(xFileType, Trim(xType)) > 0 Then
          xAttachment.Delete
        End If
      Next I
      xMailItem.Save
    End If
  End If
Next
Set xMailItem = Nothing
Set xFSO = Nothing
End Sub

4. И тогаш се уште во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на алатки > Референци да одам на Референци-Project1 дијалог прозорецот и проверете Microsoft скрипта траење опција од Достапни референци листа, видете го екранот:

doc отстранувам прилог од тип 1

5. Потоа кликнете OK за да го затворите дијалогот, притиснете F5 клуч за да го извршите овој код, и се појави брзо кутија, ве молиме внесете го типот прилози што сакате да го отстраните, видете го екранот:

doc отстранувам прилог од тип 2

6. Кликнете OK, и сите прилози со специфичниот тип што сте го дефинирале биле избришани одеднаш, видете на екранот:

doc отстранувам прилог од тип 3Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.